Maktablarda o‘zbek imo-ishora tili va Brayl alifbosi o‘rgatiladi
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘zbek imo-ishora tili va Brayl alifbosi o‘rgatiladi. Bu borada Prezidentning «O‘zbek imo-ishora tili va Brayl alifbosini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, o‘zbek imo-ishora tili va Brayl alifbosini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlaridan biri etib o‘zbek imo-ishora tilini yanada rivojlantirish va uning huquqiy maqomini oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish, undan muloqot vositasi sifatida foydalanishni rag‘batlantirib borish belgilandi.
2023-yil 1-yanvardan boshlab, umumiy o‘rta ta’lim muassasalari hamda «Ishga marhamat» monomarkazlarida o‘zbek imo-ishora tili va Brayl alifbosini o‘rgatish bo‘yicha maxsus o‘quv kurslari tashkil etiladi.
Maxsus o‘quv kurslarida ko‘rish, eshitish va nutqida nuqsoni bo‘lgan shaxslar hamda ushbu toifadagi voyaga yetmagan bolalarning ota-onalari yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar – bepul, qolgan shaxslar – pullik asosda o‘qitiladi.
2023-yil 1-yanvardan boshlab davlat telekanallarida haftalik efir vaqtining kamida besh foiz hajmidagi ko‘rsatuvlar surdotarjima, yashirin subtitrlar yoki «yuguruvchi satrlar» bilan namoyish etiladi.
2024/2025-o‘quv yilidan boshlab kar va zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarining o‘qituvchi lavozimiga faqat dars o‘tiladigan imo-ishora tilini biladigan pedagog kadrlar ishga qabul qilinadi.
2023/2024-o‘quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlarini shakllantirishda surdopedagogika va tiflopedagogika yo‘nalishlari bo‘yicha davlat granti asosidagi qabul ko‘rsatkichlari 25 foizga oshiriladi.
2023-yildan boshlab har yili sentyabr oyida «Imo-ishora tili bo‘yicha eng yaxshi tarjimon» tanlovi o‘tkaziladi va tanlov g‘oliblari quyidagicha tartibda pul mukofotlari bilan rag‘batlantiriladi:

В школах Узбекистана будут изучать узбекский язык жестов и азбуку Брайля
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по развитию узбекского языка жестов и азбуки Брайля».
Согласно Постановлению, одним из основных направлений развития узбекского языка жестов и азбуки Брайля было определено осуществление комплексных мер по дальнейшему развитию и повышению правового статуса узбекского языка жестов, поощрение его использования в качестве средства общения.
С 1 января 2023 года в общеобразовательных учреждениях, моноцентрах «Ишга мархамат» будут организованы специальные учебные курсы по обучению узбекскому языку жестов и азбуке Брайля.
Обучение на специальных учебных курсах лиц с нарушениями зрения, слуха и речи, а также родителей или лиц, их заменяющих, несовершеннолетних детей данной категории осуществляется на бесплатной основе, остальных лиц – на платной основе.
С 1 января 2023 года передачи в объеме не менее пяти процентов недельного эфирного времени государственных телеканалов транслируются с сурдопереводом, скрытыми субтитрами либо с «бегущей строкой».
Начиная с 2024/2025 учебного года на должности преподавателей специализированных образовательных учреждений для глухих и слабослышащих детей принимаются на работу исключительно педагогические кадры, владеющие языком жестов, на котором ведутся занятия.
При формировании параметров государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения на 2023/2024 учебный год решено увеличить на 25 процентов показатели приема на основе государственного гранта на направления «Сурдопедагогика» и «Тифлопедагогика».
Начиная с 2023 года, каждый сентябрь проводится конкурс «Лучший переводчик языка жестов», победители конкурса награждаются денежным вознаграждением в следующих размерах: