Maqsad jazolash emas, balki insonlarning qonun va qoidalarga amal qilishiga erishish bo‘lishi kerak
Bir do‘stim bilan Parijdan Fransiyaning Britaniya viloyati tomon mashinada yo‘lga chiqdik. Fransiyaga kelganimga hali ko‘p bo‘lmagan va bu davlatning odatlarini yaxshi bilmaydigan paytlarim edi. Avtomagistralga chiqib olgandan keyin, tabiiyki, do‘stim mashinani yo‘l qoidalariga binoan katta tezlikda hayday boshladi.
Avtomagistralning ayrim joylarida tezlikning limiti soatiga 130 kilometr qilib belgilangan bo‘lsa, boshqa joylarida soatiga 110 kilometr qilib belgilangan edi. Yo‘l bo‘ylab ma’lum masofalarda mashinalarning tezligini o‘lchab turadigan fotoradarlar o‘rnatilgan.
Eng qizig‘i, fotoradarlar kelishidan bir necha kilometr oldin «Diqqat, oldinda fotoradar bor. Tezlik limiti falon kilometr» deb yozilgan kap-katta ogohlantiruvchi yo‘l belgilari chiqardi. Har safar belgini ko‘rganida do‘stim spidometrga qarar va agar belgilanganidan ortiq tezlikda haydayotgan bo‘lsa, tezlikni pasaytirib, radarga tushmasdan o‘tib ketar edi.
Buni ko‘rib, mening hayratim ortdi. Xayolimdan «Bu fransuzlarning aqli joyidami? Oldindan ogohlantiradigan bo‘lsa radar qo‘yib nima qiladi?» degan gaplar o‘tdi. Bu haqda do‘stimga aytgan edim, u menga buning ma’nosini tushuntirib berdi:
— Yo‘llarga radar qo‘yishdan maqsad yo‘lovchilarni ushlab jazolash emas, balki yo‘l harakatini tartibga solish va haydovchi, yulovchilarning xavfsizligini ta’minlashdir. Agar faqat radarning o‘zi qo‘yiladigan bo‘lganda, radarning yagona maqsadi qonunbuzarlarni jazolash bo‘lib qolgan bo‘lardi. Mana bunday tizimda esa belgilar haydovchilarga tezlikni oshirmaslik kerakligi haqida eslatib turadi. Agar kimda-kim ogohlantiruvdan keyin ham tezlikni pasaytirmaydigan bo‘lsa, ana u haqiqiy qonunbuzar hisoblanadi va u jarima to‘lashga majbur bo‘ladi…
Men ishlagan ikki yulduzli mehmonxona o‘zining ikki yulduzini «himoya qilish»i uchun tekshiruvdan o‘tadigan bo‘ldi. Nazoratdan keyin mehmonxona o‘zining ikki yulduzini saqlab qolishi yoki undan ayrilishi mumkin edi.
Meni hayron qoldirgani, tekshiruvchi tashkilot bir necha oydan keyin bo‘ladigan nazorat kunini mehmonxona rahbariyatiga oldindan rasman aytib qo‘ydi. «Bu nazorati g‘alati ekan-ku, qachon kelishini oldindan aytib qo‘ysa, mehmonxona hamma tayyorgarligini ko‘rib qo‘yadi-ku» desam, tekshiruv men o‘ylaganimdan ham «g‘alati» bo‘lib chiqdi. Tashkilot tekshiruv sanasini aytishdan tashqari mehmonxonaga tekshiruvga tayyorgarlik ko‘rishga yordam ham bera boshladi. U mehmonxonaga barcha ma’lumotlarni, jumladan aynan qaysi mezonlar bo‘yicha, qayerlarni tekshirishini, qanday tayyorgarlik ko‘rish kerakligini va standartlarga ko‘ra nimalarni yaxshilash lozimligi yozilgan hujjatlarni oldindan berib qo‘ydi.
Tabiiyki, bizning mehmonxona tashkilot qanday aytgan bo‘lsa barcha sharoitlarni o‘shanday holatga keltirib qo‘ydi va tekshiruvdan yaxshi ballar bilan o‘tib oldi. Eng asosiysi — tayyorgarlik natijasida mehmonxona haqiqiy «Ikki yulduzli mehmonxona»ga aylandi. Juda ko‘p kamchiliklar to‘g‘rilandi va qilinmagan ishlar qilindi.
Rahbariyatdan o‘zi aytib, o‘zi yordam berib qilinadigan bunday tekshiruvdan maqsad nima ekanligini so‘rasam, menga taxminan shunday tushuntirdilar:
— Tekshiruvdan maqsad mehmonxonalarning ayblarini topib, jarima solish va yulduzlarini tortib olish emas. Aksincha, maqsad — mehmonxonalarning sharoitini yulduziga mos darajaga olib chiqishga yordam berish, «falon yulduzli mehmonxona» qanday bo‘lishi kerakligini o‘rgatish va mijozlarga ko‘rsatiladigan xizmatlarning soni va sifatini oshirishdir. Nazoratdan o‘ta olgan mehmonxonalarda tekshiruvdan keyin sharoitlar yaxshilangan bo‘ladi va bu mehmonxonaning foydasiga xizmat qiladi. Buning ustiga mehmonxonaning rahbariyati hamda xodimlari tekshiruvga tayyorgarlik jarayonida tajribaga ega bo‘lib oladi. Shuncha o‘rgatgandan keyin ham nazoratdan o‘tolmagan mehmonxonalardan esa yulduzlari olib qo‘yiladi...
Sobiq sovet ittifoqi davlatlarida, jumladan O‘zbekistonda «komissiya keldi» degan gap tashkilotlar va insonlar uchun salkam «Azroil joningni olishga keldi» deyish bilan barobar desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Chunki bizda tekshiruv va nazoratlar «salib yurishlari»ga o‘xshab uyushtiriladi va tekshiruv natijasida albatta kimlarningdir burni qonaydi.
To‘g‘ri, tekshirilganda kamchilik topilsa, buning uchun javobgarlar jazolanishi kerak. Men adolat qaror topishining tarafdoriman. Lekin tekshiruvlarning maqsadi faqat jazolash bo‘ladigan bo‘lsa, bunday tekshiruvlar sharoitning yaxshilanishiga va taraqqiyotga xizmat qilmaydi deb o‘ylayman.
O‘zbekistondagi tekshiruv amaliyoti bizga sobiq Sovet ittifoqidan meros bo‘lib qolgan. U asosan byurokratiya va qog‘ozbozlikka asoslangan bo‘lib, unda tekshiruvchilarga bir yapon vaziri aytganiday imperatorning vakolatlari va diplomatlarning daxlsizligi berilgan bo‘ladi. Eng asosiysi bunday tekshiruvdan maqsad asosan ayb topish, jazolash, xullas yuqoridagilarga natija ko‘rsatish bo‘ladi.
Men bunday amaliyot yigirma birinchi asrda O‘zbekiston tanlagan taraqqiyot yo‘liga to‘g‘anoq bo‘ladi deb o‘ylayman. Chunki bunday amaliyot tekshiriluvchilarda burni qonamasligi uchun pora berishga moyillikni va tekshiruvchilarda natija ko‘rsatish uchun noxolis bo‘lishga ishtiyoqni keltirib chiqaradi…
Qonun va qoidalarning asl maqsadi tartib-intizom o‘rnatish va shu orqali barcha insonlarning hayotini yengillashtirishdir. Ularni bajarmaslik tartibsizlikka sabab bo‘ladi. Shuning uchun ularga amal qilmaganlarga nisbatan jazolar belgilanadi. Chunki insonlarning hayotini qoidabuzarlarni jazolash emas, balki qonun va qoidalarga amal qilish yengillashtiradi.

Автор снимка: Николас Сабатиер
С одним другом мы отправились на машине из Парижа во французскую область Бретань. Это было время, когда я только недавно приехал в эту страну, и поэтому еще не знал хорошо нравы местного населения. Когда выехали на трассу, то друг, вопреки правилам, стал вести автомобиль на высокой скорости.
На отдельных участках трассы разрешенная скорость достигала 130 км в час, на других – на 20 км меньше. По дороге через определенное расстояние были установлены фоторадары.
Самое интересное, за несколько километров до фоторадара установлены большие плакаты с надписью: «Внимание впереди радар. Скорость столько-то км в час». Каждый раз, получив предостережение, мой друг смотрел на спидометр и если скорость была выше допустимой, то снижал ее до требуемой цифры, чтобы избежать нарушения.
Видя это, я изумился. Даже подумал: «У этих французов все в порядке с мозгами? Если заранее предупреждают, то зачем нужны радары?». Своими сомнениями поделился с другом и он мне разъяснил смысл увиденной мной картины:
— Радары устанавливаются не для того, что наказать водителей, а для упорядочения движения и обеспечения их безопасности. Если бы установили только сами радары, то их приоритетом было бы только наказание нарушителя правил. Эти знаки напоминают участникам дорожного движения, что нельзя превышать скорость. Если кто-то из водителей и после такого предупреждения превысил скорость, то он будет считаться нарушителем и обязан будет заплатить штраф…
* * *
Двухзвездочная гостиница, в которой я работал, должна была пройти проверку для защиты двух звезд. После ревизии было бы ясно, сохранит она свой престиж или лишится двух звезд.
Самое интересное, что о грядущей проверке проверяющая организация за несколько месяцев вперед официально уведомила руководство отеля. «Интересный контроль, если заранее предупреждают, то к проверке можно же подготовиться», подумал я. Но дальнейшие действия еще больше поразили меня. Проверяющая организация мало того, что уведомила о проверке, так она стала еще и помогать в процессе подготовки к ней. Гостинице были в письменном виде были предоставлены все сведения, в частности, по каким критериям будет оцениваться деятельность отеля, какие именно объекты будут проверяться, как нужно подготовиться к ревизиии что надо сделать, чтобы соответствовать установленным стандартам.
Естественно, что наша гостиница выполнила все требования и успешно прошла проверку. Самое главное — по результатам проверки она стала по-настоящему «двухзвездочной гостиницей». Была устранена масса недостатков.
Я спросил у руководства, зачем нужна такая проверка и получил такое разъяснение:
— Цель таких проверок не поиск недостатков и наказание в виде штрафов и лишения звезд. Наоборот, помочь гостинице подогнать условия для проживания к установленным стандартам, показать, какой на самом деле должна быть «двухзвездочная гостиница», чтобы в конечном счете она могла привлечь как можно больше проживающих и оказывала качественные услуги. Гостиница, прошедшая проверку, остается в выигрыше. Ведь мало того, что устраняются недостатки, так еще и руководство, персонал обогащают свои знания и навыки. Но если и при такой проверки отель проваливает ревизию, то он лишается звезд…
Не ошибусь, если скажу, что во времена Советского Союза в республиках, в том числе в Узбекистане, для организаций и работников словосочетание «придет комиссия» было подобно тому, что дьявол идет за вашей душой. Тогда проверки были сродни распятью и по их итогам обязательно были строго наказанные.
Да, по результатам проверки должны наказываться те, кто допустил недостатки. Я за справедливость. Но если целью проверок будет только наказание, то они не приведут к улучшению условий и прогрессу.
В Узбекистане практика проверок досталась в наследство от бывшего союза. Они основаны бюрократии и бумажной волоките, проверяющие наделены, как выразился один японский министр, полномочиями императора и неприкосновенностью дипломата. Главная цель таких проверок – найти вину, наказать.
Я думаю, что для Узбекистана, выбравшего в XXI веке путь прогресса, такие проверки будут только препятствием. Потому что такая практика способствует взяточничеству и несправедливости…
Цель законов и правил – установить порядок и дисциплину и на этой основе улучшить жизнь людей. Неподчинение им ведет к беспорядку. Поэтому для незаконопослушных установлены наказания. Жить станет легче тем, кто подчиняется законам и правилам, а не тем. Кто ищет и находит наказания.