Markaziy Osiyo va Ozarbayjon yetakchilari Islom sivilizatsiyasi markazini borib ko‘rishdi
Prezidentlar Usmon Mushafi saqlanayotgan Qur’oni karim zalida bo‘ldi, boshqa zallarda esa Markaziy Osiyodan yetishib chiqqan allomalar merosining yoritilishi, shuningdek, somoniylar, qoraxoniylar, xorazmshohlar, temuriylar va boshqa sulolalar davriga oid eksponatlar bilan tanishdi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvida ishtirok etish uchun Toshkentga kelgan mintaqa mamlakatlari va Ozarbayjon prezidentlari O‘zbekiston prezidenti bilan birgalikda Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazi bilan tanishdi.
Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev, Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov, Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev prezident Shavkat Mirziyoyev hamrohligida musulmon olamining bebaho ma’naviy durdonasi sanalgan Usmon Mushafi saqlanayotgan Qur’oni karim zaliga tashrif buyurdi.
Qur’onning eng qadimiy qo‘lyozmalaridan biri bo‘lgan ushbu nodir manba ulkan tarixiy va madaniy ahamiyatga ega bo‘lib, mintaqa xalqlarining sivilizatsiyaviy o‘ziga xosligini shakllantirgan chambarchas ma’naviy rishtalarni ifoda etadi.
Yetakchilar, shuningdek, “Islomdan avvalgi sivilizatsiyalar”, “Birinchi Renessans”, “Ikkinchi Renessans” hamda “Yangi O‘zbekiston – yangi Renessans” bo‘limlari bilan ham tanishdi.
Ularda buyuk allomalar Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Bahouddin Naqshband va boshqa ulug‘ ulamolarning boy ilmiy va ma’naviy merosi keng yoritilgan. Ko‘rgazmada somoniylar, qoraxoniylar, xorazmshohlar, temuriylar va boshqa sulolalar davriga oid qo‘lyozma nashrlar va ularning qadimgi o‘zbek tiliga tarjimalari ham bor.
Yetakchilar mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash, ma’naviy-ma’rifiy loyihalarni ilgari surish va umumiy gumanitar qadriyatlarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar.
Mintaqaning boy umumiy merosini saqlash va targ‘ib qilish borasidagi O‘zbekistonning keng ko‘lamli sa’y-harakatlariga yuqori baho berildi.

Лидеры стран Центральной Азии и Азербайджана посетили Центр исламской цивилизации
Президенты стран Центральной Азии и Азербайджана, прибывшие в нашу страну для участия в седьмой Консультативной встрече глав государств региона, вместе с Президентом Узбекистана посетили Центр исламской цивилизации в городе Ташкенте.
Созданный по инициативе главы нашего государства центр стал первым в нашей истории комплексом, объединившим в одном месте уникальные артефакты, научно-исследовательские и образовательные направления, посвященные сохранению и популяризации бесценного наследия исламской цивилизации.
Величественный комплекс возведен в гармоничном сочетании национальных архитектурных традиций и современных декоративных решений. По четырем его сторонам возвышаются порталы высотой 34 метра, а над центральной часть – купол высотой 65 метров.
Президенты Азербайджана Ильхам Алиев, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Таджикистана Эмомали Рахмон в сопровождении Президента Шавката Мирзиёева посетили зал Священного Корана, где хранится одна из величайших духовных реликвий исламского мира – Мусхаф Усмана. Этот уникальный экземпляр, относящийся к числу самых древних рукописей Корана, имеет исключительное историческое и культурное значение и является свидетельством глубоких духовных традиций, сформировавших цивилизационную идентичность народов нашего региона.
Президенты также ознакомились с разделами «Доисламские цивилизации», «Эпоха Первого Ренессанса», «Эпоха Второго Ренессанса» и «Новый Узбекистан – новый Ренессанс».
В них широко представлено богатое научное и духовное наследие наших великих предков – Имама Бухари, Имама Термези, Абу Мансура Матуриди, Бахауддина Накшбанди и других выдающихся мыслителей. Экспозиции также содержат рукописные издания, относящиеся к эпохам Саманидов, Караханидов, Хорезмшахов, Тимуридов и других династий, их переводы на староузбекский язык.
Лидеры подчеркнули важность укрепления культурно-цивилизационных связей между странами региона, продвижения просветительских проектов и формирования общих гуманитарных ценностей.
Дана высокая оценка масштабным усилиям Узбекистана по сохранению и популяризации богатейшего общего наследия. Выражена уверенность, что Центр будет служить современным исследовательским узлом, открывающим новые горизонты для научного, образовательного и культурного сотрудничества стран региона.