Masjidda portlash: 10 kishi halok bo‘ldi
Afg‘onistonning Xost viloyatidagi masjidda sodir bo‘lgan portlash oqibatida 10 kishi halok bo‘ldi, 34 kishi jarohatlanib shifoxonaga yotqizildi. Bu haqda «RIA Novosti» xabar bermoqda.
Xost viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Habib Shoh portlash sodir bo‘lganini tasdiqladi. Uning aytishicha, portlash sodir bo‘lgan masjid saylovchilarni ro‘yxatga olish markazi bo‘lgan.
Afg‘oniston parlamenti hamda mahalliy kengashlariga bo‘lib o‘tadigan saylovga shu yil 14 aprel kuni tayyorgarlik boshlangan edi.
Shundan so‘ng Afg‘oniston prezidenti Ashraf G‘ani «Tolibon» radikal harakatiga tinch yo‘l bilan saylovda ishtirok etishni taklif qilgan edi. Lekin toliblar buni rad etishdi.

При взрыве в мечети в Афганистане погибло не менее десяти человек
При взрыве в мечети в афганской провинции Хост погибло по меньшей мере десять человек, еще 34 ранены, сообщает телеканал Tolo News со ссылкой на начальника департамента здравоохранения провинции Хабиба Шаха.
По данным полиции, эта мечеть также используется как центр регистрации избирателей. Обстоятельства взрыва выясняются.
Последний крупный теракт произошел в Афганистане 22 апреля. Тогда в Кабуле террорист-смертник привел в действие взрывное устройство также у центра для регистрации избирателей, погибли 57 человек.
Совмещенные выборы в парламент и окружные советы Афганистана запланированы на октябрь 2018 года, регистрация избирателей в стране стартовала 14 апреля. Президент страны Ашраф Гани предложил радикальному движению «Талибан» вернуться в мирный процесс в качестве политического движения и принять участие в выборах. Талибы ответили на предложение отказом.