Meksikada tutqunlikda saqlangan o‘zbekistonliklarning shaxsi aniqlangan – O‘zbekiston TIV
Bir muddat oldin Meksikaning Durango shtati Gomes-Palasio shahrida yetti nafar O‘zbekiston fuqarosi tutqunlikda saqlangani va mahalliy politsiya tomonidan qutqarilgani haqida xabar berilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi TIVning rasmiy vakili mazkur holat yuzasidan axborot berdi.
Qayd etilishicha, yuqoridagi vaziyat munosabati bilan O‘zbekistonning Vashingtondagi Elchixonasi zudlik bilan Meksikaning AQShdagi Elchixonasi, Migratsiya milliy instituti va ushbu mamlakatning boshqa muassasalari bilan muzokaralar olib borgan.
Natijada diplomatik missiya ma’lumotlariga ko‘ra, hozirga qadar barcha o‘zbekistonliklar qo‘yib yuborilgan va Xorijiy fuqarolarni vaqtincha saqlash markaziga joylashtirilgan.
«Ularning hayotiga hech qanday tahdid yo‘q. Barcha fuqarolarimizning shaxsi aniqlangan.
Meksikalik hamkorlar bilan O‘zbekiston fuqarolariga konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda», – deyiladi axborotda.

В МИД прокомментировали похищение семерых узбекистанцев в Мексике
В МИД прокомментировали информацию о том, что в Гомес-Паласио (Мексика) местная полиция спасла 7 узбекистанцев, похищенных группой злоумышленников.
«Посольством Узбекистана в Вашингтоне оперативно проведены переговоры с посольством Мексики в США, Национальным институтом миграции и другими учреждениями этой страны», — говорится в сообщении.
По информации дипмиссии, к настоящему времени все соотечественники освобождены и размещены в Центре временного содержания иностранных граждан. Угрозы их жизни нет. Личности всех сограждан установлены.
Отмечается, что мексиканскими партнерами ведется работа по оказанию гражданам Узбекистана консульско-правовой помощи.