Migratsiya agentligining 2 xodimi jinoyat ustida qo‘lga tushdi
Pul evaziga Koreya davlatiga ishga yuborish bilan shug‘ullangan Migratsiya agentligi xodimlariga jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish va fuqarolarimizning xorijda qiyin sharoitlarga tushib qolishlarining oldini olish maqsadida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
Xususan, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligining Namangan viloyati filiali bosh mutaxassisi xizmat mavqeidan foydalangan holda, aldov yo‘li bilan bir guruh fuqarolarning ishonchiga kirib, ularni Janubiy Koreya davlatiga ishga yuborish evaziga 41 ming AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, u mazkur noqonuniy faoliyatni Migratsiya agentligi markaziy apparatining bosh mutaxassisi bilan birgalikda amalga oshirishi aniqlanib, tezkor tadbir davom ettirildi va Agentlikning ushbu mas’ul xodimi ham yuqoridagi pul mablag‘idan 15 ming AQSh dollarini olgan vaqtida jinoyat ustida qo‘lga olindi.
Shuningdek, Migratsiya agentligining mazkur xodimlari 2024-yilda 80 nafardan ortiq fuqarolarni Koreya davlatiga yuborish uchun 700 ming AQSh dollaridan ortiq pul mablag‘larini olib, hozirga qadar ularni sarson qilib yurganliklari ma’lum bo‘ldi.
Holat yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan DXX Tergov boshqarmasi tomonidan Jinoyat Kodeksining 168 va 28,211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, mazkur jinoiy guruhning qolgan a’zolarini aniqlash va ularni tergovga jalb qilish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

В целях борьбы с незаконной миграцией и предотвращения попадания наших граждан в трудные ситуации за рубежом сотрудниками СГБ были проведены оперативные мероприятия.
В частности, главный специалист Наманганского областного филиала Агентства по миграции при Кабинете Министров, злоупотребив своим служебным положением, обманным путём завоевал доверие группы граждан и, получив от них 41 тысячу долларов США за отправку на работу в Республику Корея, был задержан с вещественными доказательствами.
В ходе доследственной проверки установлено, что он осуществлял данную незаконную деятельность совместно с главным специалистом центрального аппарата Агентства по миграции. Оперативное мероприятие было продолжено, и данный ответственный сотрудник Агентства также был задержан с поличным при получении 15 тысяч долларов США из вышеуказанных средств.
Кроме того, выяснилось, что указанные сотрудники Агентства в 2024 году получили более 700 тысяч долларов США от свыше 80 граждан за отправку их на работу в Корею, но до настоящего времени обманули их и оставили без результата.
По данному факту Следственным управлением СГБ в отношении указанных лиц возбуждено уголовное дело по статьям 168 и 28,211 Уголовного кодекса. Принимаются необходимые меры по установлению остальных членов данной преступной группы и привлечению их к следствию.