Rossiya Mudofaa vazirligi koronavirusga qarshi vaksina tayyor bo‘lganini e’lon qildi
Rossiyada harbiy virusologlar hamda Gamaleya nomli epidemiologiya va mikrobiologiya milliy tadqiqot markazi hamkorligida ishlab chiqilgan koronavirusga qarshi birinchi vaksina tayyor. Bu haqda muodofaa vazirining birinchi o‘rinbosari Ruslan Salikov «AIF» gazetasiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
«Mutaxassislarimiz va milliy tadqiqot markazi olimlari sinov natijalari bo‘yicha yakuniy bahoni berishdi. Koronavirusga qarshi immunitet olgan barcha ko‘ngillilar shifoxonadan chiqayotgan vaqtda o‘zlarini yaxshi his qilishgan», — deydi u.
Salikovning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat qurolli kuchlari bunday tadqiqot ishlarini olib borish uchun ilmiy va klinik salohiyatga ega. Masalan, rossiyalik harbiy virusologlar va tibbiyot xodimlari xavfli kasalliklarga, shu jumladan, Ebolaga qarshi vaksinalar ishlab chiqishda bevosita ishtirok etishgan.

Минобороны заявило о готовности вакцины от коронавируса
Первая российская вакцина от коронавируса, которую разрабатывали военные вирусологи совместно с Национальным исследовательским центром эпидемиологии и микробиологии имени Гамалеи, готова. Об этом заявил первый замминистра обороны Руслан Цаликов в интервью газете «Аргументы и факты».
«Окончательные оценки результатов испытаний нашими специалистами и учеными Национального исследовательского центра уже сделаны. На момент выписки все без исключения добровольцы, получив иммунитет от коронавируса, чувствовали себя нормально», — объяснил он.
По словам Цаликова, в Вооруженных силах страны есть серьезный научный и клинический потенциал для проведения подобных исследований и работ. Так, российские военнослужащие-вирусологи и медики принимали непосредственное участие в разработке вакцин от опасных заболеваний, в том числе лихорадки Эбола.