Adliya vazirligi USAID bilan 10 mln dollarlik qo‘shma dasturni amalga oshirmoqda
Bugun, 26 fevral kuni Toshkentda AQShning xalqaro rivojlanish bo‘yicha agentligi (USAID)ning O‘zbekistondagi sud-huquq islohotiga doir dasturi taqdimoti o‘tkazildi. Tadbirda adliya vaziri R.Davletov, USAID va boshqa xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etdi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi.
USAIDning O‘zbekistonda sud-huquq islohoti bo‘yicha dasturi (JRUP)ning umumiy miqdori 10 mln AQSh dollaridan oshiq mablag‘ni tashkil etadi. Dastur 3 yillik muddatni o‘z qamrab olgan bo‘lib, mamlakatimiz hukumatining qonun ustuvorligini ta’minlash, qonunchilik va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish hamda respublikada fuqarolik jamiyatini rivojlantirish kabi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan.
«USAID ning O‘zbekistondagi sud-huquq islohotiga doir dasturining amalga oshirilishi o‘tgan yilning 8 iyunida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va USAID o‘rtasida imzolangan Qonun ustuvorligini mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumida ko‘zda tutilgan. Bu davlatimiz rahbarining AQShga amalga oshirgan davlat tashrifi doirasida adliya vazirining Vashington shahrida imzolagan kelishuvlarining mantiqiy davomi bo‘ldi. Memorandum sud-huquq sohasidagi islohotlarini amalga oshirish va implementatsiya qilish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasini qo‘llab-quvvatlashda asos bo‘lib xizmat qiladi»,-deyiladi xabarda.
USAIDning O‘zbekistonda sud-huquq islohotiga doir dasturi Adliya vazirligi hamda turli davlat organlari va tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Dastur orqali sud-huquq islohotlari bo‘yicha dunyodagi eng samarali amaliyotlarni joriy etish, yuristlar salohiyatini oshirish hamda fuqarolik jamiyati institutlari va NTTlar faoliyati uchun qulay muhitni yanada rivojlantirish ko‘zda tutilgan. Xususan, yuristlar malakasini oshirish bo‘yicha yangi imkoniyatlar yaratiladi, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, kutubxonalar, onlay-ta’lim va tadqiqot resurslari imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida AQSh universitetlari bilan sheriklik munosabatlari o‘rnatiladi. Shuningdek, fuqarolar va jamoatchilik ishtirokidagi nazorat mexanizmlarini ishlab chiqish modellarini yaratish va amaliy tadqiqotlar o‘tkazish, axborot bilan ta’minlash va huquqiy islohotlarni monitoring qilish uchun fuqarolik jamiyatining imkoniyatlarini rivojlantirish masalalari ham rejalashtirilgan.

Минюст и USAID реализуют совместную программу более чем на 10 млн долларов
26 февраля в Ташкенте состоялся запуск Программы Агентства США по международному развитию (USAID) по судебно-правовой реформе в Узбекистане. В мероприятии принял участие министр юстиции Р. Давлетов, представители USAID и других международных организаций, институтов гражданского общества, сообщает отдел по связям с общественностью Министерства юстиции.
Отмечается, что реализация программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане (JRUP) охватывает 3 летний период на общую сумму более 10 млн. дол. США, которая направлена на поддержку усилий правительства нашей страны по обеспечению верховенства закона, дальнейшему реформированию законодательной и судебно-правовой систем, а также в целях содействия росту и развитию гражданского общества в республике.
«Реализация Программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане предусмотрена Меморандумом о взаимопонимании в области поддержки укрепления верховенства закона, подписанном Министерством юстиции Республики Узбекистан и USAID 8 июня прошлого года. Это стало логическим продолжением договоренностей достигнутых министром юстиции в Вашингтоне в рамках официального визита главы государства в США. Меморандум служит основанием для поддержки Республики Узбекистан в реализации и имплементации реформ в судебно-правовой сфере»,-говорится в сообщении.
Программой предусмотрено внедрение лучших мировых практик судебно-правовых реформ, повышение потенциала юристов и дальнейшее развитие благоприятной среды для деятельности институтов гражданского общества и ННО. В частности, будут созданы возможности для профессионального развития юристов, установлены партнерские отношения с университетами США для проведения совместных исследований, расширения возможностей библиотек, онлайн-обучения и исследовательских ресурсов. Намечены разработка механизмов надзора со стороны граждан и участия общественности путем создания моделей и проведения тематических исследований, развитие потенциала гражданского общества для обеспечения информационной поддержки и мониторинга правовых реформ.