Mirziyoyev Qirg‘iziston prezidentini tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 6-dekabr kuni Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi.
«Sizga tug‘ilgan kuningiz munosabati bilan samimiy tabriklar va ezgu tilaklarimni yo‘llash menga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Mamlakat taraqqiyoti va xalq farovonligi, Qirg‘izistonning xalqaro maydondagi nufuzini oshirish yo‘lidagi faoliyatingiz alohida e’tirofga loyiq. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va qardoshlik ruhidagi strategik sheriklik munosabatlari va har tomonlama aloqalarni keyingi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga qo‘shgan shaxsiy hissangizni alohida ta’kidlamoqchiman.
Betakror Bishkek shahriga bo‘lajak oliy darajadagi tashrif, samarali muzokaralarimiz, erishilayotgan muhim kelishuvlarimiz qardosh xalqlarimizning umumiy manfaatlariga xizmat qilishi shubhasiz. Ta’kidlash joizki, Prezidentlik davringizdagi uzoq vaqt muammo bo‘lib kelgan chegara masalalarining hal etilishi ulkan amaliy sa’y-harakatlaringiz va mustahkam siyosiy irodangizni yana bir bor yaqqol namoyon etdi. Siz rahnamoligingizda Qambarota gidroelektr stansiyasi, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l liniyasi qurilishi kabi yirik mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish ham muvaffaqiyatli boshlangani bizni, ayniqsa, quvontiradi.
Ishonchim komilki, o‘zaro hurmat va bir-birini qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan munosabatlarimiz bundan buyon ham mustahkamlanadi. Fursatdan foydalanib, sizni ushbu muhim kun bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklab, sizga mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt va mas’uliyatli davlat faoliyatingizda yangi muvaffaqiyatlar, qardosh Qirg‘iziston xalqiga esa tinchlik, farovonlik va barqaror taraqqiyot tilayman», – deyiladi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tabriknomasida.

Шавкат Мирзиёев поздравил Садыра Жапарова с днем рождения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня, 6 декабря, поздравил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова с днем рождения. Об этом сообщила пресс-служба главы Кыргызстана.
«Мне доставляет огромное удовольствие направить Вам мои искренние поздравления и наилучшие пожелания в связи с днем Вашего рождения.
Заслуживает особого признания Ваша деятельность во имя развития страны и благосостояния народа, а также повышения авторитета Кыргызстана на международной арене. Хотел бы подчеркнуть Ваш личный вклад в поднятие в последние годы на качественно новый уровень отношений стратегического партнерства и всеобъемлющих связей между нашими странами в духе многовековой дружбы и братства.
Несомненно, предстоящий визит на высшем уровне в неповторимый город Бишкек, наши продуктивные переговоры и достигаемые важные договоренности будут служить общим интересам наших братских народов. Следует отметить, что урегулирование жизненно важных вопросов границы именно в период Вашего президентства, благодаря Вашим безмерным практическим усилиям и твердой позиции еще раз четко продемонстрировало Вашу сильную политическую волю. Нас особенно радует и то, что под Вашим руководством также успешно начата реализация крупных региональных проектов, таких как строительство Камбаратинской гидроэлектростанции и железнодорожной линии Китай-Кыргызстан-Узбекистан.
Убежден, что наши отношения, основанные на принципах взаимоуважения и поддержки друг друга, будут и впредь укрепляться. Пользуясь случаем, еще раз от души поздравляю с этим знаменательным днем и желаю Вам крепкого здоровья, семейного счастья и новых успехов в Вашей ответственной государственной деятельности, а народу братского Кыргызстана — мира, благополучия и устойчивого развития», — говорится в поздравительном послании Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.