Mirziyoyev Samarqandda o‘tayotgan xalqaro konferensiya ishtirokchilariga murojaat yo‘lladi
«Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘zaro bog‘liqligi: barqaror rivojlanish uchun global darvoza» mavzuidagi birinchi konferensiyaning barcha ishtirokchilarini chin qalbimdan qutlayman.
Tadbirda bevosita ishtirok etayotgan Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Jozep Borrel janoblariga, Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar vazirlari, nufuzli xalqaro tashkilotlar, xususan, Yevropada xavfsizlik
va hamkorlik tashkiloti, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Yevropa investitsiya banki rahbarlariga o‘zimning alohida tashakkurimni izhor etishdan mamnunman.
Yaqinda ilk bor bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi davlat rahbarlari sammiti hamda bugungi xalqaro anjuman tomonlarning strategik hamkorlikka bo‘lgan qat’iy intilishini yaqqol namoyon etmoqda. Biz aloqalarimizga katta kuch va shiddat bag‘ishlaydigan bu kabi muloqot va uchrashuvlarni muntazam o‘tkazib borish zarur, deb hisoblaymiz.
Hurmatli tadbir qatnashchilari!
Bugungi kunda dunyoda yuz berayotgan murakkab geosiyosiy jarayonlar va oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan turli ziddiyatlar, global siyosiy va iqtisodiy beqarorlik, turli zamonaviy tahdidlar mintaqalar va davlatlar o‘rtasidagi hamjihatlik va o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada kengaytirishni taqozo qilmoqda.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangilangan strategiyasi qabul qilingan bo‘lsa-da, afsuski, og‘ir sinov davri bo‘lgan pandemiya tufayli avval belgilab olgan ko‘pgina rejalarimiz, yevropalik hamkorlarimiz bilan kun tartibidagi eng muhim vazifalarni to‘liq amalga oshirdik, deb ayta olmaymiz.
Shu sababli Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan mazkur anjuman Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida muloqotlarni faollashtirish, hamkorligimizni amaliy dastur va loyihalar bilan boyitish, mintaqalararo ochiq va samarali aloqalar tizimini shakllantirish, ko‘p qirrali sheriklikni yanada chuqurlashtirishga qaratilgani bilan g‘oyat ahamiyatlidir.
Biz jadal rivojlanib borayotgan ikki muhim mintaqaning o‘zaro aloqalarini kuchaytirish, “Global darvoza” tashabbusini to‘liq ro‘yobga chiqarish maqsadida ustuvor yo‘nalishlar – raqamli transformatsiya, transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqlik va «yashil o‘sish» loyihalariga alohida e’tibor berish lozim, deb hisoblaymiz.
Avvalambor, Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyoning raqamli transformatsiya borasidagi ulkan salohiyatidan o‘zaro manfaatli hamkorlik va inklyuziv rivojlanish yo‘lida unumli foydalanish muhim ahamiyatga ega.
Biz Yevropa Ittifoqining mintaqamizni bog‘laydigan keng optik tolali yo‘laklar barpo etish, boshqaruv va ijtimoiy soha, sanoat, sog‘liqni saqlash, ta’lim, moliya va qishloq xo‘jaligida raqamli texnologiyalarni keng joriy etishga qaratilgan reja va dasturlarini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Bundan tashqari, jahon bozorlariga chiqish, global integratsiya va hamkorlik jarayonlarida faol ishtirok etish uchun transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish mintaqamizning barcha mamlakatlari uchun birdek dolzarb vazifa hisoblanadi.
Bu borada Yevropa Ittifoqining qator tashabbuslari mintaqalarimiz o‘rtasida eng maqbul va samarali tranzit va logistika infratuzilmalarini yaratishga xizmat qilishiga aminmiz.
Transkaspiy multimodal marshrutini rivojlantirish orqali Yevropa qit’asining Osiyo bilan savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada chuqurlashtirishga, Markaziy Osiyo mamlakatlarini esa tashqi bozorlarga eng qulay transport yo‘laklari vositasida chiqishiga katta hissa qo‘shadi.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqi «yashil rivojlanish» bo‘yicha bizning asosiy hamkorimiz hisoblanadi.
Mintaqamizda energiyani samarali sarflaydigan va resurslarni tejaydigan texnologiyalarni keng joriy etish, «aqlli qishloq xo‘jaligi»ni rivojlantirish, qayta tiklanadigan energiya manbalari imkoniyatlarini to‘liq ishga solishda biz albatta, vakillari bu yerda to‘plangan barcha Yevropa davlatlarining eng ilg‘or va zamonaviy tajribasiga tayanamiz.
Hech shubhasiz, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, inklyuziv «yashil o‘sish»ga o‘tish, suvdan oqilona foydalanish, ekologik xavfsizlikni ta’minlash bundan keyin ham ko‘p tomonlama hamkorligimizning ustuvor yo‘nalishlari bo‘lib qoladi.
Shu ma’noda, atrof-muhit va suv resurslari bo‘yicha kelgusi yili Rim shahrida bo‘lib o‘tadigan «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» xalqaro konferensiyasi ushbu yo‘nalishda aniq amaliy natijalarga erishishga imkon yaratishiga ishonamiz.
Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash yo‘lida olib borayotgan birgalikdagi qat’iy sa’y-harkatlarimiz albatta o‘z ijobiy natijasini beradi.
«Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi» formatidagi mazkur platforma muntazam tus olib, uning sessiyalarida hamkorligimizning dolzarb mavzulari bo‘yicha samarali muhokamalar o‘tkaziladi, mintaqaviy aloqalarimizga daxldor umumiy yondashuvlar va ko‘p tomonlama dasturiy hujjatlar ishlab chiqiladi, degan umiddaman.
Ushbu barcha dolzarb masalalar, erishiladigan kelishuv va aniq loyihalar bugun qabul qilinayotgan Samarqand deklaratsiyasida hamda tasdiqlanadigan keng qamrovli “yo‘l xaritasi”da o‘zining batafsil ifodasini topadi, deb ishonaman.

Мирзиёев направил послание участникам международной конференции по сотрудничеству Центральной Азии и Евросоюза
Президент Шавкат Мирзиёев направил послание участникам первой международной конференции «Взаимосвязанность Европейского союза и Центральной Азии: глобальные ворота для устойчивого развития». Пресс-служба главы государства приводит полный текст послания.
Участники конференции!
Искренне приветствую всех участников первой конференции «Взаимосвязанность Европейского союза и Центральной Азии: глобальные ворота для устойчивого развития».
Мне доставляет большое удовольствие выразить особую признательность участвующим в этом форуме Верховному представителю Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности господину Жозепу Боррелю, министрам иностранных дел стран Центральной Азии, главам ведущих международных организаций, в том числе Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка.
Сегодняшняя международная конференция, как и состоявшийся недавно первый саммит глав государств Центральной Азии и Европейского союза наглядно демонстрируют твердое стремление сторон к стратегическому сотрудничеству. Мы считаем необходимым сделать такие встречи и дискуссии регулярными, что придаст нашим отношениям больше силы и интенсивности.
Происходящие сегодня в мире сложные и непредсказуемые геополитические процессы, различные конфликты, глобальная политическая и экономическая нестабильность, возникающие современные вызовы подтверждают актуальность дальнейшего расширения взаимовыгодного партнерства между регионами и странами.
Европейский союз принял обновленную Стратегию по Центральной Азии, но, к сожалению, из-за пандемии, ставшей сложным испытанием, мы пока не можем сказать, что полностью реализовали намеченные ранее большие планы, важнейшие задачи нашей общей с европейскими партнерами повестки дня.
В этой связи наша конференция, проходящая в городе Самарканде, имеет чрезвычайно важное значение, так как призвана активизировать диалог между Европейским союзом и Центральной Азией, обогатить наше сотрудничество практическими программами и проектами, сформировать систему открытых и эффективных межрегиональных отношений, еще более углубить многостороннее партнерство.
Мы считаем, что в целях укрепления отношений двух важных динамично развивающихся регионов, полной реализации инициативы «Глобальные ворота» следует уделить особое внимание таким приоритетным направлениям, как цифровая трансформация, транспортная взаимосвязанность и проекты «зеленого» роста.
Важное значение имеет прежде всего эффективное задействование огромного потенциала Европейского союза и Центральной Азии для взаимовыгодного сотрудничества и инклюзивного развития в сфере цифровой трансформации.
Мы поддерживаем планы и программы Европейского союза, направленные на строительство широких оптико-волоконных коридоров, соединяющих наш регион с Европейским союзом, широкое внедрение цифровых технологий в управление и социальную сферу, промышленность, здравоохранение, образование, финансовый сектор и сельское хозяйство.
Кроме того, диверсификация транспортных маршрутов является в равной степени актуальной задачей для всех стран нашего региона, реализация которой откроет доступ к мировым рынкам, активному участию в процессах глобальной интеграции и сотрудничества.
Уверены, что ряд инициатив Европейского союза в этом направлении будет служить созданию наиболее оптимальной и эффективной транзитной и логистической инфраструктуры.
Развитие Транскаспийского мультимодального маршрута станет большим вкладом в дальнейшее углубление торгово-экономического сотрудничества Европы с Азией, выход стран Центральной Азии на внешние рынки по наиболее удобным транспортным коридорам.
Вместе с тем, Европейский союз является нашим основным партнером в «зеленом» развитии.
В широком внедрении энергоэффективных и ресурсосберегающих технологий, развитии «умного» сельского хозяйства, полном использовании потенциала возобновляемых источников энергии в нашем регионе мы, безусловно, опираемся на самый передовой и современный опыт европейских стран, представители которых присутствуют здесь.
Несомненно, смягчение последствий изменения климата, переход к инклюзивному «зеленому» росту, рациональное водопользование, обеспечение экологической безопасности и впредь будут оставаться приоритетами нашего многостороннего сотрудничества.
Убеждены, что международная конференция по окружающей среде и водным ресурсам в формате «Европейский союз – Центральная Азия», которая состоится в следующем году в Риме, позволит добиться конкретных практических результатов на этом направлении.
Наши совместные решительные усилия по укреплению связей между Центральной Азией и Европейским союзом обязательно принесут позитивные плоды.
Надеюсь, что данная платформа в формате «Центральная Азия – Европейский союз» станет регулярной, на ее сессиях будут вестись эффективные дискуссии на актуальные темы нашего сотрудничества, вырабатываться общие подходы и многосторонние программные документы, касающиеся межрегиональных отношений.
Уверен, что все важные вопросы, достигнутые договоренности и конкретные проекты будут детально отражены в принимаемой сегодня Самаркандской декларации и утверждаемой масштабной «дорожной карте».
Пользуясь случаем, желаю всем участникам конференции крепкого здоровья, счастья и успехов в вашей деятельности.