Mirziyoyev Turkiya yetakchisini 70 yoshi bilan tabrikladi
Bugun, 26-fevral kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston yetakchisi Erdo‘g‘onni 70 yoshga to‘lgani bilan tabriklagan.
«Davlatimiz rahbari Turkiya yetakchisiga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, birodar turk xalqi va davlatining ravnaqi yo‘lidagi mas’uliyatli faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Zamonaviy Turkiyaning barpo etilishida, global maydondagi nufuzi yuksalishida, O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlaridagi bugungi yuqori darajaga erishilishida Prezident Rejep Erdog‘anning o‘rni va hissasi alohida qayd etildi», – deyiladi Prezident matbuot xizmati xabarida.
Shuningdek, telefon orqali muloqotda ikki davlat rahbarlari savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlik sur’ati oshib borayotganini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, o‘tgan yil yakunida qo‘shma korxona va loyihalar soni sezilarli darajada – 365 taga ortdi, Turkiyaning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan investitsiyalar portfeli kengaydi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar ham, tegishli ravishda o‘zaro sayyohlar oqimi ham ko‘paydi.
Davlat rahbarlari oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishi kun tartibini puxta tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston-Turkiya Hukumatlararo komissiyasi doirasida olib borilayotgan ishlarni kuchaytirish muhimligi qayd etildi.
Mintaqaviy, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Шавкат Мирзиёев поздравил Президента Турции с юбилеем
В ходе состоявшегося 26 февраля телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана с 70-летним юбилеем.
Глава нашего государства тепло пожелал лидеру Турции крепкого здоровья, благополучия и больших успехов в ответственной деятельности во имя процветания братского турецкого народа и страны.
Особо отмечена роль и вклад Президента Реджепа Эрдогана в становление современной Турции и повышение ее авторитета на глобальной арене, в достижение нынешнего высокого уровня узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
С большим удовлетворением отмечены продолжающиеся активные контакты и обмены на всех уровнях, нарастающая динамика в торгово-экономическом и культурно-гуманитарном взаимодействии.
По итогам прошлого года заметно выросло число совместных предприятий и проектов – на 365, а также инвестиционный портфель с ведущими турецкими компаниями и организациями. Увеличились частота прямого авиасообщения между двумя странами и соответственно взаимный поток туристов.
Главы государств уделили особое внимание вопросам тщательной подготовки повестки дня очередного заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
В этой связи отмечена важность усиления проводимой работы в рамках узбекско-турецкой Межправительственной комиссии.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам регионального взаимодействия, в том числе в рамках Организации тюркских государств.