Mirziyoyev va Putin neft-gaz sohasidagi hamkorlik haqida gaplashdi
Bugun, 4-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikning rivojlanish sur’ati, shu jumladan o‘zaro tovar ayirboshlash ortayotgani, O‘zbekiston va Rossiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida qo‘shma korxona va kooperatsiya loyihalari soni oshayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatlarimiz hududlari o‘rtasidagi faol muloqotlarni davom ettirish, shu maqsadda har yili Toshkent shahrida o‘tkazilayotgan «Innoprom. Markaziy Osiyo» xalqaro ko‘rgazmasi hamda O‘zbekiston-Rossiya Hududlar forumi imkoniyatlarini samarali ishga solish muhimligi ta’kidlandi.
Neft-gaz sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2022-yilning 26-27-dekabr kunlari Sankt-Peterburg shahrida o‘tgan MDH norasmiy sammitining samarali natijalarini yuksak baholandi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy, do‘stona va amaliy ruhda o‘tdi, deyiladi davlat rahbarining matbuot xizmati xabarida.

Мирзиёев и Путин обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества
4 января состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечена динамика развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества, в том числе рост взаимного товарооборота, увеличение количества совместных предприятий и проектов кооперации с участием ведущих компаний Узбекистана и России.
Подчеркнута важность продолжения интенсивных контактов между регионами двух стран, эффективного задействования в этих целях возможностей площадок ежегодно проводимой в городе Ташкенте международной выставки «Иннопром. Центральная Азия», а также узбекско-российского Форума регионов.
Особое внимание было уделено вопросам расширения взаимовыгодного сотрудничества в нефтегазовой сфере.
Главой нашего государства также были высоко оценены плодотворные итоги неформального саммита СНГ в городе Санкт-Петербурге 26-27 декабря 2022 года.
Телефонный разговор лидеров Узбекистана и России прошел в традиционно теплой, дружественной и деловой атмосфере.