O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmanboshi shahriga kelgach, Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Gurbanguli Berdimuhamedovni BMTning Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi yuksak saviyada o‘tkazilayotgani bilan samimiy qutlab, uning kun tartibiga kiritilgan masalalar mintaqamizning barqaror taraqqiyoti uchun g‘oyat muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o‘tgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston-Turkmaniston yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Do‘stlik, o‘zaro ishonch va umumiy manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga asoslangan ko‘p qirrali hamkorlik sur’ati ortib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajalarda samarali va faol muloqotlar davom etmoqda. Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash 600 million dollarni tashkil etdi. Sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiya chuqurlashib bormoqda.
Birgalikda "Shovot-Toshovuz" chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda, faol hududlararo aloqalar va gumanitar almashinuvlar davom ettirilmoqda.
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarga tayyorgarlik doirasida hukumatlararo komissiyalar yig‘ilishlari, Ishbilarmonlar kengashi, Hududlar forumi, qator madaniy tadbirlar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.

В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с проведением на высоком уровне третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, особо отметив жизненно важное значение включенных в ее повестку вопросов для устойчивого развития нашего региона.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений добрососедства и стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей, достигнутых на встрече в городе Самарканде в апреле этого года.
С глубоким удовлетворением отмечена нарастающая динамика многопланового сотрудничества, основанного на принципах дружбы, взаимного доверия и учета общих интересов.
Продолжаются плодотворные и активные контакты на всех уровнях. С начала года товарооборот составил 600 миллионов долларов. Углубляется кооперация в сферах промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, других отраслях экономики.
Совместно создается приграничная торговая зона «Шават-Дашогуз», продолжаются активные межрегиональные контакты и гуманитарные обмены.
В рамках подготовки к предстоящим встречам на высшем уровне предусматривается проведение заседаний межправительственных комиссий, Делового совета, Форума регионов, ряда культурных мероприятий.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по повестке Конференции ООН и запланированной этой осенью в городе Ташкенте седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.