Moskva o‘rmonidan o‘zbekistonlik jasadi topildi
8-oktyabr kuni Moskva viloyati Lyuberets tumanidagi o‘rmondan O‘zbekiston fuqarosining jasadi topilgan. Bu haqda O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi xabar berdi.
Avvalroq 2-oktyabr kuni “Tomilinsk elektron zavodi” ilmiy-ishlab chiqarish korxonasi” MChJning ob’yektlaridan birida devor qulashi natijasida hamyurtimiz vafot etgani va tashkilot rahbarlari mazkur holatni yashirishga urinayotgani to‘g‘risida ma’lumot bor edi.
Elchixona shu holat bo‘yicha huquqni muhofaza qiluvchi organlarga rasmiy murojaat qilgan va bosh konsul O‘zbekiston Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Tashqi mehnat migratsiya agentligi vakolatxonasi rahbari bilan birgalikda voqea joyiga borgan edi.
Tergov organlari qidiruv amaliyotlarini olib borgan va marhumning jasadi ob’yektdan 5 km. uzoqlikdan topilgan.
Ayni paytda tergov va tezkor qidiruv tadbirlari davom etmoqda.
Elchixona vaziyatni nazoratga olgan va marhumning jasadini vatanga yuborish bilan bog‘liq masalalarni hal qilmoqda.

В московском лесу найден труп узбекистанца
8 октября 2019 года в лесу на территории Люберецкого района Московской области обнаружен труп гражданина Узбекистана Х.Б. Об этом сообщает Посольство Узбекистана в России.
Ранее, 2 октября, получив информацию о том, что в результате обрушения на одном из объектов ООО «Научно-производственное предприятие «Томилинский электронный завод» погиб соотечественник и руководители организации пытаются скрыть данный факт, Посольство официально обратилось в правоохранительные органы, и генконсул вместе с главой Представительства Агентства по вопросам внешней трудовой миграции Министерства занятости и трудовых отношений Узбекистана выехал на место происшествия.
Следственные органы организовали поиск, и тело погибшего было обнаружено в 5 км от объекта.
В настоящее время следственные и оперативно-розыскные мероприятия продолжаются.
Посольство держит ситуацию на контроле и решает консульско-правовые и организационные вопросы транспортировки тела погибшего на родину.