Moskva qamoqxonasidagi o‘zbekistonlik talaba ochlik holatini to‘xtatsa, tibbiy bo‘limga joylashtiriladi
2018-yilning 18-iyul kuni O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi konsullik bo‘limi xodimi O‘zbekiston fuqarosi Ma’rufjon Shakarovga huquqiy yordam ko‘rsatish maqsadida Moskva shahridagi Jazoni ijro etish federal xizmatining 1-tergov izolyatoriga (SIZO-1) tashrif buyurdi. Bu haqda Tashqi ishlar vazirligi konsullik-huquqiy departamenti axborot berdi.
Uchrashuv chog‘ida M.Shakarov sog‘lig‘idan shikoyat qilmadi. Har kuni SIZO rahbariyati u bilan suhbat o‘tkazmoqda, vrach tibbiy ko‘rikdan o‘tkazmoqda. Tez tibbiy yordam ko‘rsatishni talab qiluvchi holatlar mavjud emas.
SIZO-1 rahbariyati bergan izohga ko‘ra, agar M.Shakarov ochlik holatini to‘xtatsa, sog‘lig‘ini tiklashi uchun tibbiy bo‘limga joylashtiriladi.
Eslatib o‘tamiz, Ma’rufjon Shakarov Moskva shahar Preobrajenskiy tuman sudining 2017-yil 13-dekabridagi hukmi bilan, katta miqdorda giyohvandlik moddalarini o‘tkazish (sotish)ni ko‘zlab saqlaganlikda aybdor deb topilib, 10 yilga ozodlikdan mahrum etilgan. Moskva shahar sudi jinoyat ishlari bo‘yicha Sud hay’atining 2018-yil 14-iyundagi apellyasiya ajrimiga ko‘ra, Shakarovning qilmishida «keyinchalik o‘tkazish (masalan, sotish) maqsadi bo‘lmaganligi» uchun jinoyat ishi qayta malakalanib, 2017-yil 13-dekabrda berilgan 10 yillik jazo 5 yilga qisqartirilgan.

Сотрудник посольства Узбекистана посетил Маъруфжона Шакарова, больше месяца голодающего в московской тюрьме
Сотрудник консульского отдела посольства Узбекистана в России 18 июля посетил СИЗО-1 Федеральной службы исполнения наказания Москвы для оказания правовой помощи узбекскому гражданину Маъруфжону Шакарову.
«В ходе встречи М.Шакаров на состояние здоровья не жаловался. Ежедневно руководство СИЗО проводит с ним беседу, его осматривает врач, необходимости оказания экстренной медицинской помощи не имеется», – отметили в пресс-службе МИД.
Как пояснило руководство СИЗО-1, в случае отказа от голодовки Шакаров будет помещен в медицинскую часть для восстановления здоровья.
Напомним, что Шакаров утверждает, что был посажен по сфабрикованным против него обвинениям. В частности, его обвиняют в хранении наркотиков.
Ранее МИД Узбекистана сообщал, что контролирует ситуацию вокруг узбекистанца, оказывая ему необходимую помощь.