Musiqa maktabi binosidan mushukni uloqtirgan o‘smirning otasi jazolandi
Huquqbuzarning shaxsi aniqlandi: u Olmazor tumanida joylashgan yuqorida qayd etilgan musiqa maktabi o‘quvchisi 17 yoshli X.O. bo‘lib, huquqbuzarlik voyaga yetmagan shaxs tomonidan sodir etilganligi sababli, 2022-yil 28-may kuni uning otasi, 46 yoshli U.E. ta’lim muassasasiga chaqirtirildi. Unga farzandining tarbiyasi bo‘yicha mas’ul ekanligi tushuntirildi va O‘zbekiston Respublikasi MJtKning 47-moddasiga asosan jarimaga tortildi.
Ota va o‘g‘il bilan hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligi, bunday huquqbuzarlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik mavjudligi tushuntirilib, profilaktik suhbat o‘tkazildi. Voyaga yetmagan shaxs tomonidan sodir etilgan huquqbuzarlik haqidagi ma’lumotlar tuman hokimiyati huzuridagi voyaga yetmaganlar ishlari bo‘yicha bo‘limga yuborildi.
Shuningdek, Olmazor tumani 4-sonli IIB xodimlari tomonidan ushbu videorolikni uyali telefonda suratga olgan va internetga joylantirgan shaxs 16 yoshli Sh.A. ekanligi, muqaddam shu maktabda o‘qiganligi aniqlandi.

В Ташкенте 17-летний подросток выбросил кота с третьего этажа
На днях в социальных сетях распространилась видеозапись, на которой молодой парень бросает кошку из окна 3-го этажа Республиканской специализированной музыкальной школы им. Р. Глиэра Министерства культуры Республики Узбекистан.
Сотрудники ГУВД Ташкента установили личность правонарушителя. Им оказался 17-летний Х.О., являющийся учащимся вышеуказанной музыкальной школы, расположенной в Алмазарском районе. 28 мая 2022 года, ввиду того, что правонарушение было совершено несовершеннолетним, в учебное заведение был приглашен его отец, 46-летний У.Э., в отношении которого в соответствии со статьей 47 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности был составлен протокол по факту невыполнения обязанностей по воспитанию детей и наложен штраф.
«С отцом и сыном проведена профилактическая беседа о недопустимости подобного отношения к братьям нашим меньшим, а также существующей административной и уголовной ответственности за подобное нарушение. Информация о нарушении, совершенном подростком, передана в отдел по делам несовершеннолетних при хокимияте», - говорится в сообщении.
Так же сотрудники отдела внутренних дел №4 УКД ОВД Алмазарского района выяснили, что видеозапись было снята на мобильный телефон и размещена в сети 16-летним Ш.А., который ранее завершил обучение в данной школе и сегодня является учащимся колледжа. С подростком в присутствии его родителей проведена беседа о произошедшем.