Mustaqillikning 32 yilligi munosabati bilan «Yangi O‘zbekistonning yangi kinolari» oyligi bo‘lib o‘tmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 32 yilligi munosabati bilan mamlakatimiz bo‘ylab 15 avgustdan 15 sentyabrga qadar «Yangi O‘zbekistonning yangi kinolari» oyligi o‘tkazilmoqda.
Sirdaryo viloyatidan boshlangan Kinokarvon safari Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham bo‘lib O‘tdi. Kinokarvonning ilk manzili bo‘lgan Sirdaryo viloyatining Yangiyer va Shirin shaharlarida tashkil etildi. Unda muxlislar taniqli kinoijodkorlar O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Gulchehra Sa’dullayeva, aktyorlar Shavkat Komilov, Otabek Haqberdiyev, Muqaddas Sa’dullayeva, Said Muxtorov, Umid Shodmonovlar bilan uchrashuvlarda qatnashdilar. Xalq bilan ko‘rishuvdan so‘ng kinoijodkorlar Yangiyer shahridagi Muruvvat uyiga ham tashrif buyurib, bemorlar holidan xabar olishdi.
Shu bilan birga, Kinokarvon tadbirlari doirasida yurtdoshlarimiz uchun «Bardosh» va «Sudya» badiiy filmlari namoyish etildi.
«Yangi O‘zbekistonning yangi kinolari» shiori ostida o‘tkazilayotgan tadbirlar respublika bo‘ylab davom etishi rejalashtirilgan. Kinooylik davomida 50 dan ortiq badiiy, animatsion va hujjatli filmlarning namoyishlari o‘tkaziladi. Bundan tashqari yurtimiz telekanallarida ham milliy filmlarning televizion namoyishi bo‘lib o‘tadi.

По случаю 32-й годовщины независимости проходит месячник «Новые кинофильмы Нового Узбекистана»
По случаю 32-й годовщины Независимости Республики Узбекистан с 15 августа по 15 сентября по всей стране проходит месячник «Новые кинофильмы Нового Узбекистана».
Кинокараван, стартовавший из Сырдарьинской области, прошел также по Джизакской и Самаркандской областям. В первом регионе кинокаравана — городах Янгиер и Ширин Сырдарьинской области, организованы встречи с известными деятелям кино, среди которых заслуженная артистка Узбекистана Гулчехра Садуллаева, актеры Шавкат Комилов, Отабек Хакбердиев, Мукаддас Садуллаева, Саид Мухторов, Умид Шодмонов. Кроме встречи с населением кинематографисты также посетили Дом милосердия Янгиерского района и пообщались с пациентами.
Также в рамках Кинокаравана организованы показы художественных фильмов «Бардош» и «Судья».
Мероприятия под девизом «Новые кинофильмы Нового Узбекистана» пройдут по всей республике. В рамках киномесячника будут организованы показы более 50 художественных, анимационных и документальных фильмов. Кроме того, на телеканалах страны пройдут телепоказы национальных фильмов.