Narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi tashkil etildi
«O‘zbekiston Respublikasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanmasiga chek qo‘yish orqali ularning aholi salomatligi va mamlakatimiz genofondiga salbiy ta’sirini bartaraf etish strategik chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident Farmoni (PF-73-son, 06.05.2024 y.) qabul qilindi.
O‘zbekistonda giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish bo‘yicha 2024 – 2028 yillarga mo‘ljallangan milliy strategiya (Milliy strategiya) tasdiqlandi.
Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi (Milliy markaz) etib qayta tashkil etildi.
Respublikada giyohvandlik vositalari bilan bog‘liq vaziyatni hududlar kesimida ilmiy-amaliy va axborot-tahliliy jihatidan tizimli ravishda chuqur o‘rganib borish, asosiy omillar hamda tendensiyalarni aniqlash va prognoz qilish, Milliy markaz faoliyatining asosiy yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Milliy markaz davlat komissiyasi tomonidan har yili tasdiqlanadigan milliy dasturlar ijrosini muntazam monitoring qilib, belgilangan chora-tadbirlar sifatli hamda o‘z vaqtida ijro etilishi bo‘yicha tegishli davlat organlari va tashkilotlarga taqdimnoma, taklif va tavsiyalar kiritadi.

Создан центр по контролю за наркотиками при администрации президента
Принят указ президента «О стратегических мерах по устранению негативного влияния на здоровье населения и генофонд нации наркотических средств и психотропных веществ посредством пресечения их незаконного оборота в Республике Узбекистан».
Утверждена Национальная стратегия по борьбе с наркоманией и наркопреступностью в Республике Узбекистан на 2024 – 2028 годы (Национальная стратегия).
Национальный информационно-аналитический центр по контролю за наркотиками преобразован в Национальный центр по контролю за наркотиками при администрации президента (Национальный центр).
Одним из основных направлений деятельности Национального центра является систематическое глубокое научно-практическое и информационно-аналитическое изучение, выявление и прогнозирование основных факторов и тенденций ситуации в республике, связанной с наркотическими средствами, в разрезе регионов.
Национальный центр осуществляет регулярный мониторинг исполнения национальных программ, ежегодно утверждаемых Государственной комиссией, вносит в соответствующие государственные органы и организации представления, предложения и рекомендации по качественному и своевременному исполнению намеченных мер.