«Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universitetini tashkil etish to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–186-son, 31.03.2022 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan Navoiy davlat konchilik instituti Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti etib qayta tashkil etildi.
Universitetda sanoat, texnika-texnologiya, muhandislik sohalari uchun oliy ma’lumotli mutaxassislar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlanadi.
Qarorga ko‘ra, Universitet huzurida quyidagilar tashkil etildi:
• Nukus konchilik instituti;
• «Navoiy» ilmiy-texnologiya sanoat parki;
2022/2023 o‘quv yilida:
• Karmana politexnika texnikumi;
• G‘ozg‘on politexnika texnikumi.
Universitet huzuridagi texnikumlarda sanoat, konchilik, metallurgiya, mashinasozlik, qurilish, energetika, elektrotexnika, xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Universitet yuqori kurs talabalari ish haqi to‘lanadigan tizim orqali band qilinadi, jumladan amaliyot o‘tashda haq to‘lash tizimini joriy etish choralari ko‘riladi.
Universitetda 2023/2024 o‘quv yilidan texnika yo‘nalishi bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.

Создан Навоийский государственный горно-технологический университет
Принято Постановление Президента «О создании Навоийского государственного горно-технологического университета» (ПП №186 от 31.03.2022 года).
Постановлением Навоийский государственный горный институт реорганизован в Навоийский государственный горно-технологический университет.
Университет готовит специалистов с высшим образованием и научно-педагогические кадры для таких сфер, как промышленность, технико-технологическая и инженерия.
Согласно Постановлению, при Университете будут образованы:
- Нукусский Горный институт;
- Научно-технологический промышленный парк «Навоий;
В 2022/2023 учебном году:
- Карманинский политехнический техникум;
- Газганский политехнический техникум.
В техникумах при Университете организуется подготовка кадров по таким направлениям, как «промышленность», «горное дело», «металлургия», «машиностроение», «строительство», «энергетика», «электротехника» и «оказание услуг».
Будет внедрена система занятости студентов старших курсов Университета посредством выплаты им заработной платы, в частности в период прохождения практики.
С 2023/2024 учебного года в Университете будет организована подготовка кадров технического профиля на основе совместных образовательных программ.