Koronavirus: o‘lim holatining asosiy omillari
Buyuk Britaniyada Oksford universiteti olimlari koronavirusga chalinganlar orasida o‘lim xavfini oshiruvchi asosiy omillarni sanab o‘tishdi. Bu haqda «Nature» jurnalida chop etilgan maqolada ma’lum qilingan.
Tadqiqotchilar Buyuk Britaniya Milliy sog‘liqni saqlash xizmati barcha bemorlarining 40 foizi orasida 10 926 ta o‘lim holati va 17 million kishi haqidagi ma’lumotlarni tahlil qilishdi.
Olimlarning aniqlashicha, COVID-19 tufayli erkaklar, keksa yoshdagilar va yolg‘iz yashovchi odamlar 1,59 baravar ko‘p vafot etishgan. Bundan tashqari, afrikalik va osiyoliklar orasida ham bunday xavf-xatar yuqori. 80 yoshdan oshgan odamlarda koronavirus infeksiyasidan vafot etish xavfi 50-59 yoshdagi odamlarga qaraganda 20 baravar ko‘p.
Xavfli omillarga, shuningdek, semizlik, diabet, astmaning og‘ir ko‘rinishi va boshqa respirator kasalliklar, surunkali yurak, jigar, nevrologik va autoimmun xastaliklar kiradi. Biroq tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, ular har doim ham og‘ir asoratlarga olib kelavermaydi. Buni hisobga olinmagan boshqa klinik omillar bilan ham izohlash mumkin.

Названы главные факторы смерти от коронавируса
Ученые Оксфордского университета в Великобритании назвали главные факторы, повышающие риск смерти при заражении коронавирусом. Об этом сообщается в статье, опубликованной в журнале Nature.
Исследователи проанализировали данные о более 17 миллионах взрослых и 10 926 смертей среди 40 процентов всех пациентов Национальной службы здравоохранения Великобритании.
Ученые выяснили, что от COVID-19 в 1,59 раза чаще умирают мужчины, люди пожилого возраста и люди, живущие в одиночестве. Кроме того, африканское и азиатское происхождение тоже связано с повышенным риском. У людей старше 80 лет риск смерти от коронавирусной инфекции в 20 раз выше, чем у людей в возрасте 50-59 лет.
К опасным факторам также относится ожирение, диабет, тяжелая астма и другие респираторные заболевания, хронические заболевания сердца, печени, неврологические и аутоиммунные заболевания. Однако исследователи подчеркивают, что они не обязательно являются причиной тяжелых осложнений. Это может объясняться влиянием других, неучтенных клинических факторов.