Nigeriya: «Bugun tushdan keyin 16 jasadni ko‘mdik»
Nigeriyaning shimoli-g‘arbiy qismidagi qishloqlardan biriga qilingan qurolli hujumda kamida 16 kishi halok bo‘ldi, deb xabar bermoqda Frans Press agentligi.
Xabarga ko‘ra, qurollangan odamlar Sokoto shtatida joylashgan Tara qishlog‘iga hujum qilishgan.
«Bugun tushdan keyin 16 jasadni ko‘mdik. Yana to‘qqiz kishi jiddiy jarohat olishdi», — deydi agentlik bilan suhbatda mahalliy aholi vakili.
Mahalliy amaldorning qo‘shimcha qilishicha, qurollangan odamlar qo‘shni Zamfara shtatidan kelgan. Unga ko‘ra, ular yuz sigirni kuch bilan egallab olishgan. 4-mart kuni qaroqchilar Zamfara shtatidagi qishloqlardan kamida 60 kishini o‘g‘irlashgani xaqida xabar tarqalgan edi.
Avvalroq, 26-fevral kuni hujum Jangebe shahridagi maktab-internatida qurollangan odamlar 300 dan ortiq o‘quvchi qizlarni o‘g‘irlab ketishgani haqida xabar bergandik. Bir necha kundan keyin barcha qizlar qo‘yib yuborildi.

На деревню в Нигерии напали, погибли 16 человек
Жертвами нападения на деревню на северо-западе Нигерии стали как минимум 16 человек, сообщает агентство Франс Пресс.
Вооруженные люди напали на деревню Тара, расположенную в штате Сокото.
«Сегодня днем мы похоронили 16 тел. Еще девять человек были тяжело ранены», — рассказал агентству местный житель.
Местный чиновник добавил, что вооруженные люди приехали из соседнего штата Замфара. По его словам, они забрали более ста коров.
Это не первое нападение в Нигерии за последнее время. 4 марта бандиты угнали как минимум 60 человек из деревни в штате Замфара. А 26 февраля объектом нападения стала школа-интернат для девочек в городе Джангебе, тогда вооруженные люди похитили более 300 школьниц. Спустя несколько дней всех девочек освободили.