Ohangaronda sud yana bir pedofilni uzoq muddatga qamadi
Jinoyat ishlari bo‘yicha Ohangaron shahar sudida M. T. (1994 yilda Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlangan)ga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni yakunlanib, sud hukmi e’lon qilindi.
Ushbu jinoyat ishi Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasi (sudda jinoyat ishlarining oshkora ko‘rilishi) talablariga muvofiq yopiq sud majlisida ko‘rib chiqildi.
E’lon qilingan sud hukmiga muvofiq M. T. voyaga yetmagan S. X. (qiz bola, 2016 yilda tug‘ilgan)ga nisbatan Jinoyat kodeksining 119-moddasi (jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish) 4-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 18 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shuningdek, Jinoyat kodeksining 34-moddasi (retsidiv jinoyat) 3-qismi «a» bandiga asosan M. T. o‘ta xavfli retsidivist deb topildi.
M. T. tayinlangan jazo muddatining dastlabki 2 yilini turmada, jazoning qolgan muddatini maxsus tartibli koloniyalarda o‘tashi belgilandi.
Ma’lumot uchun, mazkur shaxs 2017 yildan nomusga tegish jinoyatini sodir etgani uchun jazo muddatini o‘tab kelayotgan va voqea sodir bo‘lgan kuni, ya’ni 2025 yilning 16 oktyabrida jazo muddatini o‘tayotgan manzil-koloniyadan qochib ketgan bo‘lgan. Uning muqaddam ayblangan qilmishi bo‘yicha jazo muddati 2033 yilning noyabrida tugishi kerak bo‘lgan.
Oliy sud matbuot xizmati xabarida esa uning avvalgi jinoiy ishi bo‘yicha o‘talmay qolgan jazo muddati haqida ma’lumot berilmagan.
Eslatib o‘tamiz, jinoyat ishlari bo‘yicha Yangiqo‘rg‘on tuman sudi ham muqaddam ham nomusga tegish jinoyatlarini sodir etgani uchun sudlanib, xavfli retsidivist deb topilgan shaxsni 18 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilgan edi.

Вынесен приговор педофилу, изнасиловавшему 9-летнюю девочку после побега из колонии в Ахангаране
В Ташкентской области вынесен приговор 31-летнему мужчине, изнасиловавшему 9-летнюю девочку, после побега из колонии-поселения.
Сегодня в Ахангаранском городском суде по уголовным делам завершилось рассмотрение уголовного дела в отношении М. Т. (1994 года рождения, уроженца Ферганской области, ранее судимого), по итогам которого был оглашён приговор суда. Об этом сообщает пресс-служба Верховного суда.
Данное уголовное дело было рассмотрено в закрытом судебном заседании в соответствии с требованиями статьи 19 Уголовно-процессуального кодекса (гласность рассмотрения уголовных дел в суде).
Согласно оглашённому приговору суда, М. Т. признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 4 статьи 119 (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме) Уголовного кодекса, в отношении несовершеннолетней С. Х. (девочка, 2016 года рождения). Ему назначено наказание в виде 18 лет лишения свободы.
Кроме того, на основании пункта «а» части 3 статьи 34 Уголовного кодекса (рецидив преступлений) М. Т. признан особо опасным рецидивистом.
Определено, что первые 2 года назначенного срока наказания М. Т. проведёт в тюрьме, оставшуюся часть срока — в колониях особого режима.
Сообщается, что стороны вправе в установленном законом порядке и сроки подать апелляционную или кассационную жалобу, а также принести протест в Ташкентский областной суд.
Напомним, что М.Т., сбежавший из колонии-поселения №50, изнасиловал ученицу 3-го класса, после чего был задержан местными жителями в поле. 16 октября он, будучи привлеченным на работы в организацию «П.Б.», «ушёл в неизвестном направлении».
Позже стало известно, что в 2018 году он был осужден на 16 лет по части 4 статьи 118 Уголовного кодекса (Изнасилование лица, не достигшего четырнадцатилетнего возраста) с лишением свободы до 2033 года, и по решению суда в августе 2024 года был переведен в колонию-поселение для отбытия оставшихся 9 лет 2 месяцев и 19 дней наказания.