Gonkong Politexnika universiteti olimlari o‘tkazgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, yangi tipdagi koronavirus mutatsiyasini to‘xtatib, odam organizmiga moslashib olgan va yanada yuqumli virusga aylangan bo‘lishi mumkin, deya xabar berdi «South China Morning Post» nashri.
Bir guruh olimlar iyunning oxiridan buyon turli infeksiya o‘choqlaridan olingan namunalarni tahlil qilishdi. Ular kasallikning hozirgi uchinchi to‘lqinida virusni yuqtirgan bemorlarning hamda oldinroq olingan namunalarning shtammlari orasidagi genetik o‘xshashlikni aniqlashdi.
«Koronavirus birinchi va ikkinchi to‘lqin vaqtida mutatsiyasini davom ettirgan. Buni o‘sha paytda o‘tkazgan tadqiqot natijalari ham tasdiqlaydi. Bu safar natijalar mutlaqo boshqacha. Virus mutatsiyasini to‘xtatib, odam organizmiga moslashganini yoki ushbu odamlarning hammasi virusni bitta joyda va bir vaqtda yuqtirganini anglatadi», — deb hisoblaydi Politexnika universiteti dotsent Jilman Siu.
Xitoy universiteti professori Devid Xueyning fikricha, virus odam organizmiga juda yaxshi moslashib olib, dastlabki ikki to‘lqindagidan ko‘ra zararliroq infeksiyaga aylangan.
Bundan tashqari, olimlar mahalliy va xorijda yuqtirilgan namunalarning shtammlari o‘rtasida yuqori darajada genetik o‘xshashlikni aniqlashdi. Professor Siuning so‘zlariga ko‘ra, aksar COVID-19 yangi o‘choqlarining manbai xorijdan olib kelingan holatlar hisoblanadi.

СМИ: коронавирус мог перестать мутировать, став более заразным
Коронавирус нового типа, вероятно, перестал мутировать и успешно адаптировался к человеческому организму, став более заразным, сообщает издание South China Morning Post со ссылкой на исследование, проведенное учеными Политехнического университета Гонконга.
Группа ученых проанализировала образцы, отобранные в различных очагах заражения в период с конца июня. Они обнаружили генетическую идентичность между штаммами пациентов, заразившихся в начале текущей третьей волны заболевания, и более поздними образцами.
«Коронавирус продолжал мутировать во время первой и второй волн, когда мы проводили похожее исследование. В этот раз результаты совсем другие, это означает, что вирус либо адаптировался к организму человека, таким образом перестав мутировать, либо все эти люди заразились в одном и том же месте за короткий промежуток времени», — считает доцент Политехнического университета Джилман Сиу, мнение которого приводит газета.
Профессор Китайского университета Дэвид Хуэй также считает, что вирус успешнее адаптировался к организму человека и стал более заразным по сравнению с первыми двумя волнами.
Кроме того, ученые обнаружили высокую степень генетического сходства между большинством штаммов локальной передачи и завезенными образцами. Таким образом, по мнению профессора Сиу, источником большинства новых очагов COVID-19 являются импортированные случаи.