«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» gelogiya-qidiruv, burg‘ilash ishlari va tabiiy gaz qazib chiqarilishi holatini o‘rganish maqsadida Ustyurtda bo‘ldi
Shuningdek, Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Ustyurt regionida yangi maydonlarda uglevodorodlar zaxirasini oshirish konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish va texnologik ob’yektlarni qurish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishishdi.
Dastlab, Ustyurtda uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish Dasturi doirasida olib borilayotgan geologik qidiruv burg‘ilash ishlarini nazorat qilish maqsadida, «Jagiz» maydonidagi 1-sonli, «G‘arbiy Quyi Surgil» konidagi 3-, 4-sonli va «Quyi Surgil» konidagi 3-, 8-, 10-sonli izlov qidiruv quduqlarida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari bilan yaqindan tanishildi hamda zaxiralarni o‘stirish borasidagi ishlarni jadallashtirish bo‘yicha tegishli mutaxassislarga ko‘rsatmalar berildi.
«G‘arbiy Quyi Surgil» konidagi 1-sonli quduqda, quduq tubini chuqurlashtirish bo‘yicha olib borilayotgan murakkab ta’mirlash ishlari joyidan o‘rganildi. Shundan so‘ng, «Quyi Surgil» konidagi 23-, 26-sonli qazib chiqarish quduqlaridagi burg‘ilash ishlari holati o‘rganildi.
O‘rganishlar davomida quduqlarni burg‘ilash va ta’mirlash ishlarini olib borayotgan pudratchi tashkilotlar bilan mavjud muammoli masalalar muhokama qilinib boshqarma va tegishli departament boshliqlariga ishlarni tezlashtirish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Boshqarmada texnologik ob’yektlarda, jumladan «Arslon» gazni kompleks tayyorlash qurilmasida 1 ta qo‘shimcha quvvati kuniga 3 mln. kub metr gazni kompleks tayyorlash vazifasini bajaruvchi texnologik tarmoqni qurish loyihasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlari ham joyidan ko‘rib chiqildi.
Oldin qabul qilingan qarorlarga asosan, ushbu texnologik tarmoqni qurish uchun zarur bo‘lgan texnologik uskuna va apparatlarni «Muborak» va «Sho‘rtan» boshqarmalari ichki imkoniyatlardan ajratish belgilangan bo‘lib, hozirgi kungacha zarur 9 ta texnologik apparatlardan 5 tasi, quvurlar va quvur armaturalari bilan yetkazib berilgan hamda qurilish maydonida temirbeton poydevorlarni quyish ishlari boshlab yuborilgan.
Qurilish ishlarini ko‘zdan kechirish davomida qolgan texnologik apparatlar, po‘lat quvurlar, quvur armaturalari va boshqa zarur material-texnik resurslarni yetkazib berish, qurilish ishlarini yanada jadallashtirish bo‘yicha pudratchi tashkilot vakillariga va mas’ullarga topshiriqlar berildi.
Shuningdek, Boshqaruv raisi 2022 yil yarim yilligi bo‘yicha belgilangan rejaning bajarilishi hamda 2022 yilning ikkinchi yarim yildagi ustuvor vazifalar bo‘yicha Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasi rahbariyatining hisobotini tingladi. Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasi tomonidan 2022 yil ikkinchi yarmida bajarilishi mo‘ljallangan geologik-texnik chora-tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления посетила Устюрт с целью изучения состояния геологоразведочных, буровых работ и добычи природного газа
Членами «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучается состояние работ, проводимых Устюртским газодобывающим управлением на месторождениях и скважинах природного газа, условия, созданные для рабочих и служащих, работающих в вахтовом режиме.
Также члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления ознакомились с проводимой в Устюртском регионе работой по увеличению запасов углеводородов на новых площадках, увеличению добычи природного газа на месторождениях и строительству технологических объектов.
Первоначально, в целях контроля за геологоразведочными буровыми работами, проводимыми в рамках программы по разведке запасов углеводородов в Устюрте, были проведены буровые работы на разведочных скважинах №1 плошадки «Жагиз», №3, №4 на месторождении «Западный Нижний Сургиль», №3, 8, №10 на месторождении «Нижний Сургиль» и даны указания соответствующим специалистам по ускорению работ по выращиванию запасов.
На скважине №1 месторождения «Западный Нижний Сургиль» изучены комплексные ремонтные работы по углублению дна скважины. Затем было изучено состояние буровых работ на скважинах добычи №23,26 месторождении «Нижний Сургил».
В ходе изучений с подрядными организациями, осуществляющими бурение и ремонт скважин, были обсуждены существующие проблемные вопросы, а перед руководителями управления и соответствующих департаментов были поставлены задачи по ускорению работ.
В соответствии с принятыми ранее решениями было установлено, что технологическое оборудование и аппаратура, необходимые для строительства данной технологической сети, должны быть выделены из внутренних возможностей Муберкского и Шуртанского нефтегазодобывающих управлений. На сегодняшний день 5 из 9 необходимых технологических аппартов поставлено с трубами и трубопроводной арматурой, а также начаты работы по заливке железобетонных фундаментов на строительной площадке.
В ходе осмотра строительных работ представителям подрядной организации и ответственным лицам были даны поручения по поставке оставшегося технологического аппарата, стальных труб, трубопроводной арматуры и других необходимых материально-технических ресурсов, дальнейшему ускорению строительных работ.
Также Председатель Правления заслушал отчет руководства Устюртского газодобывающего управления о выполнении намеченного плана на первое полугодие 2022 года и приоритетных задачах на второе полугодие 2022 года. Устюртским газодобывающим управлением рассмотрен план геолого-технических мероприятий, который планируется выполнить во втором полугодии 2022 года.
Следует отметить, члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» продолжают изучение в Устюртском регионе.