«Yoshlar kelajagimiz» davlat dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining moliyaviy ko‘magida Toshkent arxitektura-qurilish institutida talabalar kovorking markazi tashkil etildi. Bu respublika OTMlari orasida birinchi kovorking markazi hisoblanadi. Bu haqda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Kovorking markazida talabalar qiziqarli arxitektura loyihalar ustida ishlashlari, mustaqil yoki guruh bilan ishlagan holda tajriba almashish va o‘z g‘oyalarini rivojlantirishi, jamoat ishlari bilan shug‘ullanishlari mumkin.
E’tiborlisi, kovorking markazining dizayn loyihasidan tortib, to xonaning ichki bezagigacha bo‘lgan ishlarni institut talabalari o‘z ustozlari bilan birgalikda amalga oshirishgan.
Markaz har xil shaklga ega bo‘ladigan (transformer) mebel, taqdimot uskunalari, markerli taxta (doska)lar bilan jihozlangan hamda arxitektorlar uchun barcha zamonaviy dasturlar o‘rnatilgan ikkita alohida kompyuter xonalari mavjud.

В Ташкентском архитектурно-строительном институте открылся первый коворкинг-центр
5 февраля 2019 года в Ташкентском архитектурно-строительном институте состоялось торжественное открытие коворкинг-центра для студентов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства высшего и среднего специального образования.
Коворкинг-центр – это специальное пространство, созданное для работы над интересными архитектурными проектами. Здесь можно найти единомышленников, обменяться опытом и развить свои идеи, работая самостоятельно или в группах.
Коворкинг-центр был полностью сделан силами студентов и преподавателей Ташкентского архитектурного-строительного института, начиная с разработки дизайн-проекта и заканчивая внутренней отделкой помещения.
Теперь у студентов ВУЗа, которые хотят заниматься проектной деятельностью или общественной работой, есть альтернативный офис, доступ в который абсолютно свободный. Центр оборудован трансформирующейся мебелью, презентационным оборудованием, маркерными досками и двумя отдельными рабочими зонами для работы на компьютерах, поддерживающих все современные программные обеспечения для архитекторов.