O‘zbek-qirg‘iz chegarasida otishma: qurbonlar bor
Kecha, 5 aprel kuni O‘zbekiston va Qirg‘iziston chegarasida yuz bergan otishma oqibatida 2 qirg‘iz fuqarosi halok bo‘lgan, deya xabar berdi Qirg‘iziston xavfsizlik qo‘mitasi chegara xizmati.
Xabarga ko‘ra, Jalolobod viloyati Oqsiy tumanidagi Deyres qishlog‘ida bir necha qirg‘izlar otlarda O‘zbekiston hududiga noqonuniy yuk olib o‘tishga uringan. O‘zbekiston chegarasiga 500 metr qolganda o‘zbek chegarachilari ularni payqab qolgan.
O‘zbek tomonining to‘xtash haqidagi buyrug‘iga ular bo‘ysunmagan. Ularni qo‘lga olish paytida tartibsizlik kelib chiqqan va O‘zbekiston chegarachilari o‘t ochishga majbur bo‘lishgan. Oqibatda 2 nafar qirg‘iz halok bo‘lgan, qolganlari Qirg‘iziston hududida yashirinishga ulgurgan.
O‘zbekiston chegarachilari so‘zlariga ko‘ra, chegarani buzganlar 20 ming dollar miqdorida kontrabanda mahsulotlarini olib o‘tishga harakat qilishgan. So‘ngroq ma’lum bo‘lishicha, halok bo‘lganlar O‘zbekistonda tug‘ilgan, keyinchalik Qirg‘iziston fuqaroligini olishgan. Shuning uchun ularda o‘zbek pasporti saqlanib qolgan.
O‘sha kunning o‘zida ikkala davlat chegara xizmatlari vakillari tezkor yig‘ilish o‘tkazib, vaziyatni o‘rganishgan. Bugun esa O‘zbekiston tomoni halok bo‘lgan 2 qirg‘iz jasadini Qirg‘izistonga topshirgan.

В результате стрельбы на узбекско-кыргызской границе погибли двое человек
5 апреля, на кыргызско-узбекской границе в ходе инцидента с применением оружия погибли два кыргызстанца. Об этом сообщает пресс-служба Пограничной службы ГКНБ Кыргызской Республики.
По предварительной информации, в селе Дейрес Аксыйского района Джалал-Абадской области несколько кыргызстанцев пытались нелегально провезти груз на лошадях на территорию Узбекистана. В 500 метрах от линии госграницы на территории Узбекистана их обнаружили пограничники Узбекистана.
«Требованиям узбекских пограничников остановиться контрабандисты не подчинились. В ходе задержания гражданских лиц завязалась потасовка. В целях сохранения своих жизней пограничники Узбекистана применили оружие, в результате чего двое граждан получили огнестрельные ранения, несовместимые с жизнью. Остальным нарушителям удалось скрыться на территории Кыргызстана», — говорится в сообщении.
Со слов пограничников Узбекистана, кыргызстанцы пытались провезти контрабандный груз общей стоимостью более 20 тысяч долларов.
«Как выяснилось позднее, погибшие граждане – выходцы из Узбекистана, но в 2012 году получили гражданство Кыргызстана. По предварительной информации, при этом они сохранили узбекские паспорта», — отмечает Погранслужба.
Сегодня в 17:55 состоялась встреча пограничных представителей двух стран. Они выехали на место инцидента для изучения обстоятельств произошедшего. Пограничные представители договорились, что каждая сторона проведет собственное расследование.