«O‘zbek tilini bilishlari shart» — Alisher Qodirov Rossiya dumasi spikeri so‘zlariga munosabat bildirdi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari Alisher Qodirov Rossiya dumasi spikeri Vyacheslav Volodinning so‘zlariga munosabat bildirdi.
Volodin Rossiyaga ishga borayotganlar rus tilini bilishi kerakligini qayd etgan.
«So‘zsiz, Rossiyaga ishga borayotganlar rus tilini bilishlari shart, lekin bu O‘zbekistonda yashayotgan ruslarni o‘zbek tilini bilishlari shart emas degani emas!
O‘zbekistonda yashayotgan barcha millatli vatandoshlar o‘zbek tilini bilishlari shart.
Qonunlarimizda bosqichma-bosqich bog‘cha va boshlang‘ich ta’limda boshqa millatli vatandoshlarga o‘z ona tili va qadriyatlarini o‘rganishiga sharoit yaratish bilan bir qatorda, o‘zbek tili majburiy o‘rganadigan til sifatida belgilanishi kerak.
O‘zbek tilini bilmaydigan inson nafaqat davlat xizmatida ishlashi, balki davlat xizmatlaridan foydalanishi ham mumkin bo‘lmay qolishiga erishishimiz kerak», — deydi Alisher Qodirov.

Ранее председатель Государственной думы России Вячеслав Володин заявил, что граждане, приезжающие на работу в страну, должны знать русский язык и уважать традиции.
На данное заявление отреагировал лидер партии «Миллий тикланиш» и заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Алишер Кадыров.
«Само собой разумеется, что те, кто собирается работать в России, должны знать русский язык, но это не значит, что русские, живущие в Узбекистане, не обязаны знать узбекский язык», - написал он в своем Telegram-канале.
По его словам, граждане всех национальностей, живущие в Узбекистане, должны знать узбекский язык.
«Помимо создания условий для изучения родного языка и ценностей гражданами других национальностей в детском саду и средней школе, узбекский язык должен быть определен в наших законах как обязательный язык.
Нам необходимо добиться того, чтобы человек, не знающий узбекского языка, не мог не только работать на государственной службе, но и пользоваться государственными услугами», - написал Алишер Кадыров.