O‘zbekiston delegatsiyasi Yevrosiyo ayollar forumi majlisida ishtirok etdi
2021-yil 13-oktyabr kuni Oliy Majlis Senati Raisi T.Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida bo‘lib o‘tgan uchinchi Yevrosiyo ayollar forumining «Tinchlik va ishonch diplomatiyasini rivojlantirishda ayollar missiyasi» deb nomlangan yalpi majlisida ishtirok etdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Axborot xizmati xabar berdi.
Majlisda Ozarbayjon, Bangladesh, Vetnam, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Gabon, Mozambik, Mo‘g‘uliston, Moldova, Nikaragua, Tojikiston, Turkmaniston, Zimbabve va Eron kabi 110 ta mamlakatning 350 ga yaqin delegati, ijro etuvchi hokimiyat vakillari, xalqaro va nodavlat tashkilotlar rahbarlari, shuningdek, ishbilarmon doiralar, jamoat va akademik tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Yevrosiyo ayollar forumining yalpi majlisini Rossiya Federatsiyasi Kengashi Raisi V.Matviyenko ochib berdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Raisi T.Narbayeva so‘zga chiqdi. O‘zbekiston parlamentining yuqori palatasi rahbari ishtirokchilarni Prezident Sh.Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar va o‘zgarishlarning asosiy natijalari, siyosiy tashabbuslar, shuningdek, mamlakatda xotin-qizlarning huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish chora-tadbirlari haqida xabardor qildi.
O‘zbekistonda gender siyosatini amalga oshirish va xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish davlat siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishlari darajasiga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni xotin-qizlar huquqlari va gender tenglikni xalqaro hamjamiyatda targ‘ib qilish bo‘yicha tajriba almashishga va boshqa davlatlarning bu boradagi ilg‘or amaliyotini o‘rganishga tayyorligi bildirildi.
Yalpi majlis ishtirokchilari 2022-yilda Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Jahon mamlakatlari parlamentlari ayol spikerlarining navbatdagi 14-sammitiga taklif etildi.
Tadbir davomida so‘zga chiqqan boshqa davlatlar delegatsiyalari rahbarlari pandemiya oqibatlarini bartaraf etish, xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, gender tenglikni targ‘ib qilish, barqaror rivojlanishga erishish bo‘yicha o‘z mamlakatlari tajribasi bilan, shuningdek, amalga oshirilayotgan islohotlar natijalari bilan o‘rtoqlashdi.

Саммит женщин-спикеров парламентов стран мира в следующем году проведут в Самарканде
13 октября делегация Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой приняла участие на пленарном заседании «Миссия женщин в развитии дипломатии мира и доверия» третьего Евразийского женского форума в российском городе Санкт-Петербург, сообщила пресс-служба Сената.
В работе заседания приняли участие около 350 делегатов из 110 стран, в том числе женщины-парламентарии из Азербайджана, Бангладеша, Вьетнама, Казахстана, Кыргызстана, Габона, Мозамбика, Монголии, Молдовы, Никарагуа, Таджикистана, Туркменистана, Зимбабве и Ирана, представители исполнительных органов власти, руководители международных и неправительственных организаций, а также представители деловых кругов, общественных и академических организаций.
Пленарное заседание Евразийского женского форума открыла Председатель Совета Федерации России Валентина Матвиенко.
На мероприятии обсуждены последствия пандемии в реализации прав и возможностей женщин, вопросы обеспечения гендерного равенства, повышения роли женщин в решении социально-экономических и гуманитарных задач, а также укрепления международного сотрудничества.
На мероприятии выступила Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева. Глава верхней палаты парламента Узбекистана подробно проинформировала участников о ключевых результатах реформ и преобразований, проводимых под руководством Президента Ш. Мирзиёева, политических инициативах, а также комплексе мер по расширению прав и возможностей женщин в стране.
Выражена готовность узбекской стороны поделиться своим опытом в области продвижения прав женщин и гендерного равенства с международным сообществом и изучить передовой опыт других стран в этом направлении.
Участники пленарного заседания приглашены на следующий 14-й Саммит женщин-спикеров парламентов стран мира, который планируется провести в 2022 году в Самарканде.
Выступившие в ходе мероприятия главы делегаций других государств поделились опытом своих стран по преодолению последствий пандемии, защите прав и интересов женщин, продвижению гендерного равенства, достижению устойчивого развития, а также результатами проводимых реформ.