O‘zbekiston-Fransiya: Samarqandda o‘tgan muzokaralarda ikki tomonlama qator hujjatlar imzolandi (ro‘yxat)
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev va Emmanuel Makron Qo‘shma bayonot qabul qildi.
Hujjatda ikki davlatning o‘zaro munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga ko‘tarish niyati qayd etilgan.
Ikki tomonlama hamkorlikning joriy holatiga hamda turli sohalarda davlatlararo munosabatlarni chuqurlashtirish istiqbollariga baho berilgan, tomonlar xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishga, dolzarb global va mintaqaviy muammolarni birgalikda hal qilishga intilishi tasdiqlangan.
Prezidentlar huzurida moliya, ta’lim, madaniyat va ikki tomonlama hamkorlikning boshqa yo‘nalishlari bo‘yicha 8 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi. Jumladan:
- «Samarqand Fransuz Alyansi»ni tashkil etish va uning faoliyati to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- O‘zbekistonda ichimlik suvi ta’minoti infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha hukumatlararo moliyaviy bayonnomalar (1- va 2-bosqichlar);
- O‘zbekistonda Fransiya taraqqiyot agentligi va «PROPARKO»ni tashkil etish va ularning faoliyati to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida bayonnoma;
- tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida diplomatik kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- maktabgacha, maktab, professional va oliy ta’lim sohasidagi hamkorlik bo‘yicha bayonnoma;
- madaniy meros sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- professional va texnik ta’lim sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida kelishuv.
Shuningdek, tashrif doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda «SUEZ» va «Bouygues» kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiyalar imzolandi.

В ходе переговоров в Самарканде подписан ряд двусторонних документов между Узбекистаном и Францией
По итогам состоявшихся в городе Самарканде переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Французской Республики Эммануэль Макрон приняли Совместное заявление.
Документом отмечается намерение двух государств повысить взаимоотношения на уровень стратегического партнёрства.
Дается оценка текущему состоянию двустороннего сотрудничества и перспективам углубления межгосударственных связей в различных сферах, подтверждается желание сторон углублять взаимодействие в рамках международных организаций, а также совместному решению актуальных глобальных и региональных проблем.
В присутствии Президентов подписаны 8 двусторонних документов в сфере финансов, образования, культуры и других направлениях межгосударственного сотрудничества.
- межправительственное соглашение о создании и деятельности «Самаркандского Французского Альянса»;
- межправительственные финансовые протоколы по улучшению инфраструктуры питьевого водоснабжения Узбекистана (1 и 2 фазы);
- протокол о внесении изменений и дополнений в Межправительственное соглашение о создании и деятельности Французского агентства развития и «ПРОПАРКО» в Узбекистане;
- декларация между министерствами иностранных дел о сотрудничестве в области подготовки дипломатических кадров;
- протокол о сотрудничестве в области дошкольного, школьного, профессионального и высшего образования;
- декларация о сотрудничестве в области культурного наследия;
- договоренность о сотрудничестве в области профессионального и технического образования.
Также, в рамках визита подписаны декларации о сотрудничестве между Фондом развития культуры и искусства Узбекистана и компаниями «Suez» и «Bouygues».