O‘zbekiston fuqaroligini yo‘qotish mumkin holatlar eslatib o‘tildi
«Huquqiy axborot» kanali O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi yo‘qotilishi mumkin bo‘lgan holatlarni eslatdi.
Qonunchilikka ko‘ra, quyidagi hollarda O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi yo‘qotilishi mumkin:
- shaxs chet davlatda harbiy xizmatga, xavfsizlik xizmati idoralariga, politsiyaga, adliya idoralariga yoki davlat hokimiyati va boshqaruvining boshqa idoralariga ishga kirganligi natijasida;
- agar chet elda doimiy yashovchi shaxs uch yil ichida uzrli sabablarsiz konsullik hisobiga turmagan bo‘lsa;
- agar O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi yolg‘onligi shak-shubhasiz ma’lumotlar yoki soxta hujjatlar taqdim etish natijasida olingan bo‘lsa;
- agar shaxs chet davlat foydasini ko‘zlab faoliyat yuritish yoki tinchlik va xavfsizlikka qarshi jinoyatlar sodir etish orqali jamiyat va davlat manfaatlariga jiddiy zarar yetkazgan bo‘lsa;
- agar shaxs chet davlatning fuqaroligini olgan bo‘lsa.
Chet davlatning fuqaroligini qabul qilgan shaxs ushbu fakt haqida 30 kun ichida O‘zbekiston Respublikasining ichki ishlar organlariga yoki chet eldagi konsullik muassasalariga xabar berishi shart.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni chiqqan kundan boshlab O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi yo‘qotiladi.

В каких случаях можно утратить гражданство Узбекистана?
- вследствие поступления лица на военную службу, на службу в органы безопасности, в полицию, органы юстиции или иные органы государственной власти и управления в иностранном государстве;
- если лицо, постоянно проживающее за границей, не встало на консульский учет без уважительных причин в течение трех лет;
- если гражданство Республики Узбекистан приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов;
- если лицо причинило существенный вред интересам общества и государства, занимаясь деятельностью в пользу иностранного государства либо путем совершения преступлений против мира и безопасности;
- если лицо приобрело гражданство иностранного государства.
Лицо, принявшее гражданство иностранного государства, в течение 30 дней обязано сообщить о данном факте в органы внутренних дел или консульские учреждения Республики Узбекистан за границей.