O‘zbekiston internet tezligi bo‘yicha reytingda yuqoriladi
«Ookla» kompaniyasining Speedtest.net servisi 2020-yil yanvar oyi natijalariga ko‘ra yangi reytingni e’lon qildi. Speedtest Global Index mobil va simli internet tezligi bo‘yicha reytingda O‘zbekiston to‘rt pog‘onaga yuqoriladi.
Internet tezligi bo‘yicha umumiy reytingida O‘zbekiston hozirgi kunda 104-pog‘onani egallab turibdi va o‘tgan yilning yanvar holatiga nisbatan 15 pozitsiyaga ko‘tarilgan. Bu mazkur davr bo‘yicha eng yuqori o‘sishdir. Yanvar holatiga ko‘ra biz Gruziya (107-o‘rin), Ozarbayjon (116-o‘rin), Tojikiston (109-o‘rin), Turkmaniston (176-o‘rin)dan yuqoridamiz, deyiladi AKT vazirligi axborot xizmati xabarida.
Umuman, oxirgi yil natijalariga ko‘ra, O‘zbekistonda simli internet tezligi 2,4 barobar o‘sdi — 10,89 Mbit/c.dan (2019-yil yanvar holatiga) 25,75 Mbit/c.gacha (2020-yil yanvar holatiga).
Mobil internet tezligining oshishida ham O‘zbekiston bir qator natijalarga erishdi: hozirgi kunda mamlakatimiz 132-o‘rinni egallab, 2019-yil dekabr holatiga nisbatan ikkita pozitsiyaga, yil yakuni bo‘yicha esa beshta pog‘onaga ko‘tarilgan.

Узбекистан поднялся в рейтинге по скорости интернета
Компания Ookla опубликовала свежие данные по итогам января 2020 года согласно данным сервиса Speedtest.net. В ежемесячном рейтинге по скорости мобильного и проводного интернета в мире Speedtest Global Index Узбекистан показал хороший рост по скорости Интернета, поднявшись ещё четыре позиции по сравнению с декабрём прошлого года, говорится в сообщении Министерства ИКТ.
В общем рейтинге Узбекистан по скорости интернета занимает 104-е место в мире (плюс 15 позиций за год). Это самый впечатляющий рост в течение года. По итогам января 2020 года мы опережаем такие страны как Грузия (107-е место), Азербайджан (116-е место), Таджикистан (109-е место) и Туркменистан (176-е место).
Всего за последний год скорость Интернета в Узбекистане выросла почти в 2,4 раза - с 10,89 Мбит/c в январе 2019 до 25,75 Мбит/c (Download) в январе 2020 года.
Неплохих успехов Узбекистан добился также и в сфере улучшения скорости мобильного интернета: Узбекистан на данный момент занимает 132-место, поднявшись ещё на две позиции по сравнению с декабрём 2019 года и на пять позиций по итогам года.