AQSh O‘zbekiston bilan muzokaralar yakunlanganini e’lon qildi
AQSh Savdo vakili Ketrin Tay bugun Bayden-Xarris ma’muriyati O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlayotgani haqida bayonot berdi.
«AQSh O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish sa’y-harakatlari doirasida O‘zbekiston bilan tovar va xizmatlar bozoriga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar yakunlanganini e’lon qilishdan mamnun. O‘zbekiston 1994 yilda JSTga a’zo bo‘lish uchun ariza topshirgan va 2020 yilda JSTga a’zo bo‘lish yo‘lida faol ish boshladi. O‘zbekistonning muzokaralarni ilgari surish bo‘yicha qat’iy majburiyatlari so‘nggi ikki yil davomida sezilarli yutuqlarga erishdi, jumladan, ikki tomonlama kelishuvimiz muvaffaqiyatli yakunlandi», deyiladi bayonotda.
O‘zbekiston AQSh bilan Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlagani haqida prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov 3 noyabrda yozgandi.

Узбекистан окончательно завершил переговоры с США по присоединению к ВТО
Узбекистан окончательно завершил переговоры с США по присоединению ко Всемирной торговой организации (ВТО). Стороны подписали соответствующий протокол в Вашингтоне.
Торговый представитель США Кэтрин Тай опубликовала заявление о постоянной поддержке администрацией Байдена-Харрис вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО).
«Соединенные Штаты рады объявить о завершении двусторонних переговоров о доступе на рынок товаров и услуг с Узбекистаном в рамках усилий Узбекистана по присоединению к ВТО», – отметила торговый представитель США.
Узбекистан подал заявку на вступление в ВТО в 1994 году и начал активно работать над вступлением в организацию в 2020 году.