O‘zbekiston madaniy merosi Germaniyada namoyish etiladi
2019 yilning 15 yanvarida Berlinda (Germaniya) «Buyuk Ipak yo‘li merosi O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi ko‘prik vazifasini bajaradi» mavzusida Xalqaro ilmiy-madaniy forumi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniya Federativ Respublikasiga rasmiy tashrifi arafasida o‘tkaziladi.
Forum doirasida O‘zbekistonning Berlindagi elchixonasida «O‘zbekiston madaniy merosi dunyo to‘plamlarida» loyihasiga oid kitob-albomlar ko‘rgazmasining ochilish marosimi, shuningdek, O‘zbekiston Prezidentining tabrik so‘zi bitilgan «O‘zbekistonning madaniy merosi Germaniya kolleksiyalarida» illyustratsiyali kitob-albomning taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
O‘zEOAVMA matbuot xizmatining «Xabar.uz»ga ma’lum qilishicha, ushbu kitob-albom O‘zbekistonning kitob chop etish tarixiga zamonaviy multimedia texnologiyalaridan foydalangan holda chop etilgan birinchi kitob sifatida kiradi, uni smartfon orqali o‘qish, shu jumladan 3D ko‘rinishda tomosha qilish ham mumkin.
Germaniyaning yetakchi san’atshunos olimlari Berlin, Drezden, Leypsig va Shtutgard muzeylaridagi buyuk o‘zbek san’ati kolleksiyalari, xususan:
- «Berlin etnologik muzeyidagi Buxoro amirligidan kolleksiya»;
- «Gamburg amaliy-dekorativ san’at muzeyi to‘plamidan Buyon-Qulixon maqbarasining durdonalari»;
- «Berlin davlat kutubxonasidagi Alisher Navoiy asarlari qo‘lyozmalari»;
- «O‘zbekiston madaniy-tarixiy merosi eksponatlari Bumiller to‘plamida»;
- «Shtutgartdagi Linden muzeyi sharqiy filiali»ning noyob kolleksiyasi haqida so‘zlab berishadi.
Germaniya muzeylaridagi o‘zbek kolleksiyalari haqida so‘z borar ekan, sharqiy Renesans davrida yaratilgan qo‘lyozmalarning alohida ahamiyati borligini ta’kidlab o‘tish kerak. Berlin Davlat kutubxonasi «Sharq» bo‘limi rahbari doktor Kristofer Raux kutubxonada saqlanayotgan o‘zbek kitobot san’ati durdonalari haqida shunday deydi:
«Bu yerda taqdim etilgan qo‘lyozmalarning ayrimlari o‘zbek klassiklari yashagan va ijod qilgan hududlardan kelib chiqqan, ba’zilari esa bevosita O‘zbekistondan olib kelingan. Bu XIX asrdan buyon kutubxonada saqlanayotgan Ulug‘bekning astronomik jadvallari. Ushbu qo‘lyozmada 38 yulduzlar turkumiga kiruvchi 1018 ta yulduz haqida ma’lumot berilgan, shuningdek yulduz yilining uzunligi ko‘rsatilgan».
O‘zbek san’atining ajoyib kolleksiyalari Germaniyaning Berlin, Drezden va Leypsig muzeylarida saqlanmoqda. Masalan, Germaniyadagi Pergam muzeyida islom dunyosining asosiy reliktlari hisoblangan qo‘lyozma kitoblar va sharq tamadduni amaliy san’ati asarlarining qimmatbaho namunalari taqdim etilgan.
«Biz o‘zbek san’ati kolleksiyasiga ega ekanligimizdan faxrlanamiz», - deydi Pergam muzeyi tarkibiga kiradigan islom san’ati muzeyi direktori o‘rinbosari doktor Ute Franke, - «U katta emas, lekin juda katta tarixiy va badiiy ahamiyatga egadir».
Media-forum doirasida, shuningdek, «O‘zbekiston Buyuk Ipak yo‘lining yuragi» deb atalgan tantanali kecha bo‘lib o‘tadi.
Berlindagi media-iventning so‘nggi tadbiri bu - milliy uslubdagi gala-kechki ovqat bo‘lib, unda mehmonlarga eng sara o‘zbek taomlari taqdim etiladi.

Культурное наследие Узбекистана представят в Германии
15 января в Берлине состоится Международный научно-культурный форум «Наследие Великого шелкового пути как мост между Узбекистаном и Германией».
Событие будет приурочено к официальному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Федеративную Республику Германия.
В рамках Форума в посольстве Узбекистана в Берлине пройдет церемония открытие выставки книг-альбомов проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Изюминкой форума станет презентация иллюстрированной книги-альбома «Культурное наследие Узбекистана в коллекциях Германии» с приветственным словом Президента Узбекистана.
Как сообщили «Xabar.uz» в пресс-службе НАЭСМИ, эта книга-альбом войдет в историю книгопечатания Узбекистана как первая книга с использованием современных мультимедийных технологий, которую можно не только читать, но и видеть на своих смартфонах ее отдельные страницы, в том числе и с 3D эффектом.
В Берлине ведущие ученые-искусствоведы Германии расскажут о исторических коллекциях великого узбекского искусства в музеях Берлина, Дрездена, Лейпцига и Штудгарта. В их числе:
- «Коллекция из Бухарского эмирата в Берлинском этнологическом музее»
- «Перлы мавзолея Буян-Кули-хана из собрания Музея декоративно-прикладного искусства в Гамбурге»
- «Рукописи произведений Алишера Навои в Берлинской государственной библиотеке»
- «Экспонаты культурно-исторического наследия Узбекистана в коллекции Бумиллер»
- А также редкая коллекция «Восточного отделения музея Линдена в Штутгарте»
Доктор Кристофер Раух, руководитель отдела «Восток» государственной библиотеки Берлина, рассказал о шедеврах книжного искусства, которые хранятся в библиотеке.
«Некоторые рукописи, представленные здесь, происходят с территорий, где жили и творили узбекские классики, а некоторые привезены непосредственно из Узбекистана. Это – астрономические таблицы Улугбека, которые хранятся в библиотеке начиная с XIX века. В этой работе приводятся сведения о 1018 звездах, входящих в 38 созвездий, а также указывается длина звездного года», - говорит он.
Отмечается, что значительная часть наследия узбекского декоративно-прикладного искусства хранятся в Германии, в музеях Берлина, Дрездена и Лейпцига. Например, в Пергамском музее, самом посещаемом в Германии, представлены главные реликты исламского мира – бесценные образцы рукописных книг и произведений прикладного искусства восточных цивилизаций. Среди них – знаменитая керамика Афросиаба – древнего поселения Самарканда».
«Мы гордимся тем, что у нас есть коллекция узбекского искусства», - комментирует доктор Уте Франке, заместитель директора музея исламского искусства, входящего в состав Пергамского музея, – «Она не так многочисленна, но представляет собой исключительную историческую и художественную ценность».
В рамках медиа-форума состоится торжественный вечер «Узбекистан как сердце Великого шелкового пути».
Итоговым событием медиа-ивента в Берлине станет Гала-ужин в национальном стиле, где гостям будут представлены лучшие блюда узбекской кухни.