O‘zbekiston muzeylari mutlaqo yangicha ko‘rinish oladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 26-avgust kuni «O‘zbekiston Respublikasida madaniyat va san’at sohasini innovatsion rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorni imzolagan edi.
Unga ko‘ra, Muzeylar renovatsiya dasturini joriy etishning asosiy maqsadlari quyidagicha:
— muzeylar budjetining kamida 30 foizini tadbirkorlik faoliyatidan tushadigan mablag‘lar hisobidan, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida tadbirkorlik sub’yektlarini jalb qilish orqali, shuningdek, muzeylar budjetining kamida 15 foizini xayriya mablag‘lari hisobidan moliyalashtirishga bosqichma-bosqich o‘tishni nazarda tutuvchi o‘zini o‘zi ta’minlash prinsipiga asoslangan muzeylarni moliyalashtirish modelini joriy etish;
— muzeylar infratuzilmasini xalqaro standartlarga muvofiq takomillashtirish orqali ko‘rsatiladigan xizmatlarning interaktivligini oshirish, shu jumladan, «smart»-texnologiyalarni (axborot do‘konchalari, 3D vizualizatsiya va gologramma, QR-kodlar, chet tillaridagi elektron gidlar va hokazolarni) joriy etish;
— aholi, eng avvalo, yosh avlod uchun mo‘ljallangan, Internet tarmog‘idan foydalangan holda, muzeylarning faoliyatiga innovatsion axborot texnologiyalari keng joriy etish va muzey eksponatlarining raqamli shakllarini yaratish orqali muzey eksponatlarini ko‘rish imkonini beradigan infratuzilmani yaratish, ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini oshirish uchun muzeylarning ma’muriy tuzilmasini takomillashtirish;
— xodimlarni, shu jumladan, xorijiy mutaxassislarni eng yaxshi jahon amaliyotlariga muvofiq muzeylarning rahbar lavozimlariga ochiq tanlov asosida jalb qilish amaliyotini joriy etish;
— O‘zbekistonning madaniy-tarixiy merosini ommalashtirish va tanitish maqsadida muzeylarning ijtimoiy makonga to‘liq integratsiyalashuvini ta’minlash;
— muzeylarda imkoniyatlari cheklangan shaxslar, keksa yoshdagi tashrif buyuruvchilar, maktabgacha yoshdagi bolalar va ularga hamrohlik qilayotgan shaxslarga xizmat ko‘rsatish va qulaylik yaratishning inklyuziv uslublaridan keng foydalanish;
— muzeylarda akademik tadqiqotlarni, shu jumladan, Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan grantlar ajratish orqali mahalliy va xorijiy tadqiqotchilarni jalb qilgan holda rivojlantirish.
Shuningdek, Renovatsiya dasturi O‘zbekiston amaliy san’at muzeyida (Toshkent shahri), I.Savitskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat san’at muzeyida (Nukus shahri) va Oybekning uy-muzeyida (Toshkent shahri) amalga oshiriladi.
Renovatsiya dasturi Jamg‘arma, mahalliy hamda xorijiy donorlar va metsenatlar mablag‘lari, shuningdek, qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladi.
Jamg‘armaning Ijro etuvchi direktori zimmasiga Renovatsiya dasturida nazarda tutilgan tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi uchun shaxsiy javobgarlik yuklandi.

Музеи Узбекистана обретут новый облик
Как мы сообщали ранее, Президент Республики Узбекистан сегодня, 26 августа подписал постановление «О мерах по инновационному развитию сферы культуры и искусства в Республике Узбекистан».
Согласно постановлению, Программы реновации музеев предусматривают:
— внедрение модели финансирования музеев, основанной на принципе самообеспеченияи предусматривающей поэтапный переход на формирование не менее 30 % бюджета музеев за счет средств, получаемых от предпринимательской деятельности, в том числе с привлечением субъектов предпринимательства на условиях государственно-частного партнерства, а также не менее 15 % бюджета музеев – за счет благотворительных средств;
— повышение интерактивности оказываемых услуг посредством совершенствования инфраструктуры музеев в соответствии с международными стандартами, в том числе внедрения «smart»-технологий (информационные киоски, 3D визуализация и голограммы, QR-коды, электронные гиды на иностранных языках и др.);
— создание инфраструктуры доступа населения к музейным экспонатам, ориентированной, прежде всего, на молодое поколение, с использованием сети Интернет, широким внедрением в деятельность музеев инновационных информационных технологий и оцифровкой музейных экспонатов;
— совершенствование административной структуры музеев для повышения качества оказываемых услуг;
— внедрение практики привлечения сотрудников на руководящие должности в музеи на основе открытого конкурса, включая иностранных специалистов, в соответствии с лучшими мировыми практиками;
— обеспечение полноценной интеграции музеев в общественное пространствос целью популяризации и продвижения культурно-исторического наследия страны;
— широкое использование в музеях инклюзивных методов оказания услуг и предоставления доступа для посетителейиз числа лиц с ограниченными возможностями, пожилых посетителей, детей дошкольного возраста и сопровождающих их лиц;
— развитиеакадемических исследований при музеях, в том числе с привлечением местных и зарубежных исследователей на основе выделения грантов за счет средств Фонда.
Определено, что реализация Программы реновации осуществляется в Музее прикладного искусства Узбекистана (г.Ташкент), Государственном музее искусств Республики Каракалпакстан им. И.Савицкого (г.Нукус) и Доме-музее Айбека (г.Ташкент).
Финансирование Программы реновации осуществляется за счет средств Фонда, отечественных и зарубежных доноров и меценатов, а также иных источников, не запрещенных законодательством.