O‘zbekiston prezidenti Vatan himoyachilarini bayram bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 31 yilligi munosabati bilan Vatan himoyachilariga bayram tabrigi yo‘lladi.
Hurmatli askar va serjantlar, ofitser va generallar!
Qurolli Kuchlarimiz xizmatchilari va faxriylari!
Sizlarni, sizlar orqali ko‘pmillatli butun xalqimizni O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 31 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu quvonchli ayyomda o‘z hayotini ona yurt himoyasidek ulug‘ ishga bag‘ishlagan siz, azizlarga o‘zimning yuksak hurmat va ehtiromimni bildiraman.
Hech shubhasiz, mard va olijanob xalqimiz o‘zining muqaddas qasamyodiga hamisha sodiq bo‘lib, xizmat burchini yerda ham, ko‘kda ham sharaf bilan ado etayotgan sizlar kabi zabardast farzandlari — bahodir va dovyurak harbiylarimiz bilan haqli ravishda faxrlanadi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida milliy armiyamizning qiyofasi va salohiyati tubdan o‘zgardi.
Bugungi kunda O‘zbekiston Qurolli Kuchlari mamlakatimiz xavfsizligi va barqarorligini, sarhadlarimiz daxlsizligini ta’minlashga qodir bo‘lgan, harakatchan va puxta qurollangan qudratli kuchga aylandi, deb aytishga barcha asoslarimiz bor.
Dunyoda yuzaga kelgan hozirgi murakkab vaziyatda Vatanimiz mustaqilligi va suverenitetini, uning hududiy yaxlitligini ta’minlash, eng qimmatli boyligimiz – jamiyatimizda hukm surayotgan tinchlik va totuvlikni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash naqadar muhim ahamiyatga ega ekanini barchamiz albatta chuqur anglaymiz.
Aynan shuning uchun ham biz 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekiston Taraqqiyot strategiyasida yurtimiz mudofaa salohiyatini yanada mustahkamlash va Qurolli Kuchlarimizni rivojlantirishni ustuvor yo‘nalishlardan biri etib belgiladik.
Ushbu strategiya asosida Qurolli Kuchlarning tezkor boshqaruvini amalga oshirish, milliy armiyamizni zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnikalar bilan ta’minlash hamda harbiy xizmatchilarning axloqiy-ruhiy tayyorgarligi va jangovar ruhini oshirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ko‘zda tutadigan qarorlar qabul qildik.
O‘tgan yili harbiy qismlarda ilk bor «Amir Temur jangovar bayrog‘i uchun» musobaqalar bo‘lib o‘tdi. Qo‘shinlarning jangovar tayyorgarligini oshirish, harbiy an’analarni yanada mustahkamlash, buyuk ajdodlarimizga munosib mard va jasur, bilimli va jismonan baquvvat Vatan himoyachilarini tarbiyalashda ushbu musobaqalar beqiyos ahamiyatga ega.
Ayni vaqtda azmu shijoatli askarlarimiz xalqaro maydonlarda o‘tkazilayotgan ko‘plab nufuzli harbiy musobaqalarda ham faxrli o‘rinlarni egallab kelmoqda. Jumladan, O‘zbekiston harbiylari Xalqaro armiya o‘yinlari, «Kembriya patruli» va boshqa yirik harbiy-sport musobaqalarida bir necha yillardan buyon salmoqli yutuqlarni qo‘lga kiritayotgani barchamizni quvontiradi.
Yoshlarimizni harbiy-vatanparvarlik, yuksak ma’naviy-axloqiy qadriyatlar ruhida tarbiyalash bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada o‘tgan yili mamlakatimiz bo‘ylab «Vatan tayanchi» bolalar va o‘smirlar harakatini tashkil etganimiz hamda barcha umumta’lim maktablarida mazkur harakatning 20 mingdan ziyod o‘quvchi yoshlarni qamrab olgan guruhlari tuzilgani farzandlarimiz qalbida Vatanga muhabbat va sadoqat tuyg‘ularini yuksaltirishga munosib hissa qo‘shayotganini ta’kidlash lozim.
Harbiy xizmatchilarning oila a’zolari hamda soha faxriylarini ijtimoiy himoya qilish masalasiga ham jiddiy ahamiyat berilmoqda. Faqat so‘nggi bir yilning o‘zida 3 mingdan ortiq harbiylar uy-joy bilan ta’minlandi, salkam 2 ming harbiy xizmatchilarning farzandlariga oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanomalar berildi, 4 mingdan ziyod harbiylarning turmush o‘rtoqlari kasbga o‘qitilib, ishga joylashtirildi, 1250 nafar harbiy pensionerning bandligi ta’minlandi.
Bugungi kunda butun jahonda, jumladan, bizning mintaqamizda, bevosita chegaralarimiz yaqinida turli tahdid va xatarlar tobora kuchayib bormoqda.
Dunyoda ro‘y berayotgan gibrid xarakterdagi qurolli to‘qnashuvlar tahlili bizdan Qurolli Kuchlarimizning jangovar harakatlar jarayonida ilgari amalda qo‘llanilmagan qurollardan foydalanadigan kuchlarga qarshi kurasha olish qobiliyatini oshirishni taqozo etmoqda.
Bunday sharoitda, avvalo, jangovar harakatlarning samarali shakl va usullarini tadqiq va tatbiq etish, Qurolli Kuchlarning yagona avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimini yaratish va rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish borasidagi ishlarni jadallashtirishimiz lozim.
Mamlakatimiz hududlarining operativ jihozlanishini ta’minlash, hududiy mudofaa va fuqaro muhofazasi tizimini takomillashtirish hamda davlat organlari barcha sub’yektlarining favqulodda vaziyatlar oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha tayyorgarlik darajasini kuchaytirish muhim vazifadir.
Mudofaa sanoatini tizimli rivojlantirish, uchuvchisiz uchish apparatlari, zirhli avtomashinalar kompleksini takomillashtirish ishlari ham faoliyatimizning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Bundan tashqari, quyi pog‘onalardagi bo‘linmalarning axborot-psixologik ta’sirlarga bardosh bera olish qobiliyatini oshirishga qaratilgan tayyorgarlik ishlarini doimiy yo‘lga qo‘yish zarur.
Ma’lumki, biz 2023-yilni mamlakatimizda «Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili» deb e’lon qildik.
Shu maqsadda harbiy qismlarda shaxsiy tarkibning jangovar tayyorgarligini, bilim va malakasi, dunyoqarashini yuksaltirish, ularning kasbiy va madaniy qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlash masalalariga muhim ahamiyat beriladi.
Harbiy xizmatchilar va soha faxriylarini, ularning oila a’zolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, moddiy va tibbiy ta’minotini yaxshilash, hududlarimizda harbiylar uchun uzoq muddatli, imtiyozli kreditlar asosida ko‘p qavatli uy-joylar barpo etish bundan buyon ham oldimizdagi muhim va ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi.
Bugungi qutlug‘ ayyomda bir fikrni alohida ta’kidlab aytmoqchiman: harbiy-jangovar salohiyat va yuksak ma’naviy salohiyat O‘zbekiston Qurolli Kuchlarining ikki buyuk tayanchiga aylanishi zarur. Shonli tariximiz, buyuk ajdodlarimiz, yengilmas sarkardalarimiz jasorati, ularning «Bilagi zo‘r — birni yengar, ongi va yuragi zo‘r esa — mingni» degan dono o‘gitlari bizga aynan mana shunday hayotiy haqiqatni uqtiradi.
Shu ma’noda, harbiy ta’lim va yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida, milliy o‘zligimiz, ezgu qadriyatlarimizga sadoqat ruhida tarbiyalash tizimini yanada takomillashtirish barchamizning eng muhim vazifamizdir.
O‘tgan yili uzluksiz harbiy ta’lim tizimini jahon standartlari darajasiga olib chiqish borasida jiddiy qadamlar tashlandi.
Qurolli Kuchlar akademiyasi isloh qilinib, kelgusida uning harbiy ilm-fan sohasi lokomotiviga aylanishi uchun mustahkam zamin yaratildi. Endilikda oliy harbiy ta’lim muassasalarida ham yangicha yondashuv va o‘quv uslublari joriy etiladi.
Navqiron avlodimizni bugungi axborot makonida mavjud tahdidlardan himoya qilish, ularda yot va zararli g‘oyalarga qarshi barqaror immunitetni shakllantirish maqsadida davlat va jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda yoshlar, ayniqsa, uyushmagan yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasidagi amaliy ishlarimiz samaradorligini oshirishimiz zarur.
Tabiiyki, ushbu vazifalarni bajarishda «Xalq va armiya — bir tanu bir jondir!» degan tamoyildan kelib chiqib, harbiy-ma’muriy sektorlar va keng jamoatchilikning ishtirokini ta’minlash muhim ahamiyatga ega.
Hurmatli askar va serjantlar, ofitser va generallar, Qurolli Kuchlarimiz xizmatchilari va faxriylari!
Bugungi shonli ayyomda mamlakatimiz tinchligi va xavfsizligi yo‘lidagi fidokorona xizmatlaringiz uchun barchangizga o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildiraman.
Siz, azizlarni, sizlar orqali oila a’zolaringizni Qurolli Kuchlarimiz tashkil etilganining 31 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.
Barchangizga mustahkam sog‘liq, oilaviy baxt, olijanob va mas’uliyatli xizmat vazifangizda ulkan zafarlar tilayman.

Шавкат Мирзиёев направил поздравление в связи с Днем защитников Родины
Президент Республики Узбекистан направил поздравление в связи с 31-й годовщиной образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины.
Уважаемые солдаты и сержанты, офицеры и генералы!
Служащие и ветераны Вооруженных Сил!
Искренне поздравляю вас и в вашем лице весь наш многонациональный народ с 31-й годовщиной образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины.
В этот радостный день выражаю всем вам, посвятившим жизнь великому делу защиты Родины, свое глубокое уважение.
Наш мужественный и благородный народ по праву гордится своими отважными сыновьями – храбрыми воинами, верными священной присяге и с честью выполняющими свой долг на суше и в воздушном пространстве.
В последние годы в нашей стране в результате проведенных масштабных реформ значительно выросли авторитет и потенциал национальной армии.
И сегодня у нас есть все основания сказать, что мобильные и всесторонне оснащенные Вооруженные Силы Узбекистана способны обеспечить безопасность и стабильность в стране, неприкосновенность ее границ.
В нынешней сложной обстановке в мире все мы, безусловно, глубоко осознаем, насколько важно обеспечить надежную защиту независимости и суверенитета Родины, ее территориальную целостность, беречь как зеницу ока наше самое главное богатство – мир и спокойствие в обществе.
Именно поэтому одним из приоритетных направлений Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы мы определили дальнейшее укрепление оборонного потенциала страны и развитие Вооруженных Сил.
Исходя из этого приняли конкретные меры по осуществлению оперативного управления Вооруженными Силами, оснащению новейшим вооружением и техникой, а также совершенствованию морально-психологической подготовки и повышению боевого духа военнослужащих.
В прошлом году в воинских частях впервые прошли соревнования «За боевое знамя Амира Темура». Они имеют очень важное значение в улучшении боевой подготовки войск, укреплении воинских традиций, воспитании смелых, отважных, интеллектуально и физически развитых защитников Родины, достойных славы наших великих предков.
Сегодня представители наших Вооруженных Сил занимают призовые места во многих авторитетных международных военных состязаниях. Всех нас, несомненно, радует, что уже несколько лет подряд военнослужащие Узбекистана добиваются значительных успехов на Международных армейских играх, в «Кембрийском патруле» и других крупных военно-спортивных соревнованиях.
Особое внимание уделяется системной работе по военно-патриотическому воспитанию молодежи на основе высоких духовно-нравственных ценностей.
Следует подчеркнуть, что созданное нами в прошлом году детско-юношеское движение «Ватан таянчи», его группы в общеобразовательных школах страны, охватывающие более 20 тысяч учащихся, вносят достойный вклад в укрепление у подрастающего поколения любви и преданности Родине.
Большое значение придается социальной защите семей военнослужащих и ветеранов сферы. Только за последний год более 3 тысяч военнослужащих были обеспечены жильем, почти 2 тысячи юношей и девушек из семей защитников Родины получили льготные направления для поступления в высшие учебные заведения, более 4 тысяч жен военнослужащих обучились профессии и трудоустроены, также обеспечена занятость 1 250 военных пенсионеров.
Сегодня во всем мире, в том числе и в нашем регионе, в непосредственной близости от наших границ, усиливаются различные вызовы и угрозы.
Как показал анализ происходящих в мире вооруженных конфликтов гибридного характера, само время требует повышения боеспособности нашей национальной армии, чтобы в случае необходимости она могла достойно противостоять силам, использующим новые, ранее не применявшиеся виды вооружения.
В этих условиях нам прежде всего следует ускорить разработку и реализацию комплексных мер по освоению эффективных форм и методов ведения боевых действий, созданию и развитию единой автоматизированной системы управления Вооруженных Сил.
Необходимо обеспечить оперативное оборудование территорий регионов страны, усовершенствовать систему обороны и гражданской защиты на местах, а также повысить уровень подготовки всех субъектов государственных органов к устранению последствий чрезвычайных ситуаций.
Одним из важнейших направлений нашей деятельности является системное развитие оборонной промышленности, а также совершенствование комплексов беспилотных летательных аппаратов и бронированных автомашин.
Кроме того, необходимо наладить регулярную подготовку подразделений низовых звеньев в целях повышения устойчивости к информационно-психологическому воздействию.
Как известно, мы объявили 2023 год в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования.
В связи с этим большое внимание будет уделяться вопросам улучшения боевой подготовки, знаний и навыков, расширения мировоззрения, повышения профессионального и культурного уровня личного состава воинских частей.
Для нас и впредь одним из приоритетных направлений будет социальная поддержка военнослужащих, членов их семей и ветеранов, улучшение их материального и медицинского обеспечения, строительство в регионах многоэтажных жилых домов и предоставление военнослужащим долгосрочных льготных ипотечных кредитов.
В этот знаменательный день хочу особо подчеркнуть: боевой потенциал и высокая духовность должны стать двумя мощными опорами Вооруженных Сил Узбекистана. Важность этого вновь и вновь подтверждает наша славная история, подвиги великих предков, непобедимых полководцев, их мудрый завет: «Силой можно победить одного, умом и сердцем – тысячи».
В этом плане важнейшей задачей для всех нас является совершенствование системы военного образования, военно-патриотического воспитания молодежи, формирования у нее национального самосознания, преданности национальным ценностям.
В ушедшем году были сделаны значимые шаги с целью поднять систему непрерывного военного образования на уровень мировых стандартов. Реформирована Академия Вооруженных Сил, создана прочная основа для того, чтобы она стала локомотивом военной науки в стране. В дальнейшем новые подходы и методики обучения будут внедрены и в военных вузах.
В целях защиты молодого поколения от современных угроз в информационном пространстве, формирования устойчивого иммунитета к различным деструктивным идеологиям нам необходимо совместно с государственными и общественными организациями повышать эффективность практической работы по патриотическому воспитанию молодежи, особенно ее неорганизованной части.
Безусловно, в выполнении этих задач важное значение имеет обеспечение участия военно-административных секторов и широкой общественности на основе принципа «Народ и армия едины».
Уважаемые солдаты и сержанты, офицеры и генералы, служащие и ветераны Вооруженных Сил!
В этот праздничный день от имени всего нашего народа и от себя лично выражаю всем вам глубокую признательность за беззаветную службу во имя мира и безопасности в нашей стране.
Еще раз от всего сердца поздравляю всех вас и членов ваших семей с 31-й годовщиной образования Вооруженных Сил и Днем защитников Родины.
Желаю всем вам крепкого здоровья, счастья, благополучия и больших успехов в вашей благородной и ответственной службе.