O‘zbekiston qonunchiligida 1 iyundan nimalar o‘zgaradi?
2024-yil 1-iyundan kuchga kiradigan qonunchilikdagi asosiy o‘zgarishlar haqida quyida batafsil tanishishingiz mumkin.
«Ekologik transport» tizimi ishga tushiriladi
Tizim doirasida:
- hududlar ulardagi atmosfera havosi bilan bog‘liq real ekologik holatdan kelib chiqib «toza», «o‘rta» va «zararli» ekologik zonalarga ajratib boriladi;
- transport vositalariga ularning diagnostikasiga «yashil», «sariq» va «qizil» stikerlar beriladi;
- ekologik toifasi hududning ekologik zonasiga muvofiq bo‘lmagan transport vositalariga nisbatan ekologik kompensatsiya to‘lovlari joriy etiladi yoxud ulardan tegishli ekologik zonalar hududida foydalanish cheklanadi yoki taqiqlanadi.
2024 yil 1 iyundan boshlab respublikaning barcha hududlarida transport vositalarining normativlarga mosligi darajasini aniqlash va uning natijalari bo‘yicha ekologik stikerlar berish mazkur xizmatlar uchun alohida to‘lov undirilmasdan transport vositalarini DYHXX bo‘linmalarida ro‘yxatga olish va qayta ro‘yxatga olish jarayonida bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash choralari
BHMning 1 000 baravarigacha miqdordagi imtiyozli kreditlar ajratilishini nazarda tutuvchi «Yosh tadbirkor» tanlovlari o‘tkaziladi.
Mehnat muhojirlariga kompensatsiya to‘lanadi
«Xorijda ish» mehnat migratsiyasi elektron dasturiy majmuasida ro‘yxatdan o‘tgan va tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasiga ketayotgan fuqarolarga quyidagilar bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun kompensatsiya to‘lanadi:
- xorijiy tillar va (yoki) kasb bo‘yicha malaka imtihonlarini topshirish bilan bog‘liq, basharti ular muvaffaqiyatli topshirilganda va sertifikat olinganda – BHMning 3 baravarigacha miqdorda;
- xorijda mehnat faoliyatini amalga oshirishga «ishchi viza»ni rasmiylashtirish bilan bog‘liq – BHMning 5 baravarigacha miqdorda;
- yo‘l chiptasini xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlar uchun – BHMning 2 baravarigacha miqdorda.
Mehnat muhojirlari va ularning oilasiga tibbiy ko‘rikda imtiyozlar beriladi
Mehnat migratsiyasidan qaytib kelgan shaxslar hamda ularning oila a’zolarini bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
mehnat migratsiyasidan qaytib kelgan, ijtimoiy ahamiyatli kasallikka chalingan shaxslarga tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlari ro‘yxatiga muvofiq bepul tibbiy yordam ko‘rsatish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Zo‘ravonlikka uchragan ayollarga yordam beriladi
«Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan yoki jabrlanish xavfi ostida bo‘lgan xotin-qizlarga himoya orderi talab etmagan holda ijtimoiy va yuridik xizmatlar ko‘rsatish tartibi joriy etiladi.
Xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holati ichki ishlar organlari navbatchilik qismining «102» telefon raqamlariga kelib tushgan murojaatlar asosida ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan ro‘yxatga olinadi.
Aholini kambag‘allikdan chiqarish uchun imtiyozli ipoteka
«Mahalla yettiligi» tavsiyasi asosida Kambag‘allikdan chiqarish dasturiga kiritilgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan shaxslarga Iqtisodiyot va moliya vazirligi mablag‘lari hisobidan ipoteka kreditlari ajratiladi. Bunda:
- ipoteka kreditlari 120 mln so‘mgacha miqdorda, 20 yilgacha muddatga, Markaziy bankning asosiy stavkasidan to‘rt foiz bandga yuqori stavkada yakka tartibdagi uy-joyni qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash maqsadlari uchun ajratiladi;
- ipoteka krediti bo‘yicha dastlabki badalning bir qismini qoplash uchun - ajratiladigan kreditning 15 foiz miqdorida hamda foiz to‘lovlarining bir qismini qoplash uchun - kredit muddatining birinchi besh yili davomida 12 foizdan oshgan qismiga subsidiya to‘lanadi.
Chiqindi bo‘yicha qarzdorlik mavjud bo‘lganida elektr ta’minoti uchun to‘lov qabul qilinmaydi
Toshkent va Nukusda hamda viloyatlar markazlarida chiqindi xizmatlari bo‘yicha qarzdorlikni bartaraf etmaguniga qadar abonentlarning elektr energiyasi uchun to‘lovlarini qabul qilishni vaqtinchalik cheklash joriy qilinmoqda (elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimiga ulanmagan hududlar bundan mustasno). Cheklov chiqindi bo‘yicha 6 oylik qarzdorlik mavjud bo‘lganida qo‘llaniladi.
Barcha hududlar brutto-shartnomalarga o‘tkazilmoqda
Nukus va boshqa viloyat markazlarida muntazam shahar avtobus yo‘nalishida cheklangan tariflar bo‘yicha yo‘lovchilar tashishni brutto-shartnoma asosida tashkil etish va moliyalashtirish tizimi ishga tushiriladi. Ilgari bu tizim:
- 2023-yil 15-apreldan – Toshkent shahrida;
- 2024-yil 1-yanvardan – Andijon, Samarqand, Namangan, Qarshi va Urganchda joriy etilgan.
Bog‘cha pedagoglarining oyliklari o‘zgaradi
Davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarining oliy ma’lumotli pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalari maktablarning tegishli pedagog xodimlari bazaviy tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga tenglashtiriladi.
Davlat bog‘chalarida to‘lovlar oshadi
Davlat bolalar bog‘chasida bolalar ta’minoti uchun to‘lov miqdori joylashgan joyi, bo‘lish vaqti va bir oiladan boradigan bolalar soniga qarab o‘rtacha 18,7–21 foizga oshiriladi.
Yangi uylarga seysmik talablar o‘rnatilmoqda
8 va undan yuqori ballik seysmik faol zonalarda yangi qurilishi rejalashtirilayotgan 5 qavatdan yuqori tibbiyot ob’yektlari hamda 9 qavatdan yuqori binolarni aktiv seysmik himoyalash qurilmalari, shu jumladan, seysmoizolyasiya va dempfer uskunalari bilan loyihalashtiriladi.
Yangi qurilishi rejalashtirilayotgan xavflilik omili III – IV toifa bo‘lgan ob’yektlarda gaz va elektr tarmoqlarini kuchli zilzila paytida avtomatik bloklash tizimi bilan loyihalashtiriladi.
Xorijiy kompaniyalar uchun huquqiy rejim
Raqamli texnologiyalar xalqaro markazida 5 yilgacha bo‘lgan muddatga xorijiy kompaniyalar uchun qo‘llaniladigan maxsus huquqiy rejim eksperiment tariqasida joriy qilinadi.
«Ishga marhamat» va kasb-hunarga o‘qitish markazlarining o‘qituvchilariga imtiyozlar
«Ishga marhamat» monomarkazlari va kasb-hunarga o‘qitish markazlarining o‘qituvchilari hamda muhandis ustalarini maqomi bo‘yicha professional ta’lim muassasalari pedagoglariga tenglashtirish hamda ularga ushbu xodimlar uchun qonunchilikda belgilangan imtiyozlar va ijtimoiy himoya kafolatlari tatbiq etiladi.

Что изменится в Узбекистане с 1 июня
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 июня 2024 года.
Запускается система «Экологичного транспорта»
В ее рамках:
- территории в зависимости от их экологического состояния будут разделены на «чистые», «средние» и «вредные» экологические зоны;
- транспорту после диагностики будут присваиваться «зеленые», «желтые» и «красные» стикеры;
- в отношении транспорта, экологическая категория которого не соответствует экологической зоне, будут введены компенсационные платежи либо им будет запрещен или ограничен въезд в соответствующую экологическую зону.
С 1 июня 2024 года во всех регионах республики при регистрации и перерегистрации транспортных средств проверка уровня соответствия нормативам и выдача экостикеров будет осуществляться поэтапно в ГСБДД без взимания отдельной платы за эти услуги.
Новые меры поддержки молодых предпринимателей
Будет проводиться конкурс «Молодой предприниматель», предусматривающий выделение льготных кредитов до 1 000 БРВ на каждый проект, прошедший отбор на республиканском этапе.
Трудовым мигрантам выплатят компенсации
Гражданам, прошедшим регистрацию в системе «Xorijda ish» и выезжающим в организованную трудовую миграцию, выплачивается компенсация на покрытие расходов, связанных:
• со сдачей экзамена по иностранным языкам и (или) профессиям – до 3 БРВ, при условии успешной сдачи экзамена и получения сертификата;
• с оформлением «рабочей визы» – до 5 БРВ;
• с приобретением проездного билета – до 2 БРВ;
Частным работодателям, принявшим на работу лиц, вернувшихся из трудовой миграции, в течение 12 месяцев выплачивается ежемесячная субсидия в размере по 500 тыс. сумов за каждого такого трудоустроенного работника.
Женщинам, пострадавшим от насилия, окажут помощь
Лицам, пострадавшим от притеснений и насилия, центрами социальных услуг «Инсон» будут оказываться социальные и юридические услуги, без истребования охранного ордера.
Случаи притеснения и насилия в отношении женщин регистрируются сотрудниками ОВД на основании обращений, поступивших на телефон дежурной части – 102.
Для выведения населения из бедности – льготная ипотека
По рекомендации «махаллинской семерки» станут выделять ипотечные кредиты лицам, включенным в Программу выведения из бедности, и нуждающимся в улучшении жилищных условий. При этом:
• ипотечные кредиты до 120 млн сумов выделяются на строительство, реконструкцию и ремонт индивидуального жилья;
• по ипотечным кредитам выплачиваются субсидии на компенсацию части первоначального взноса в размере 15 % выделяемого кредита, и на покрытие в течение первых пяти лет срока кредита части процентных платежей, превышающих 12 %.
При долгах за мусор не примут плату за электроэнергию
В Ташкенте и Нукусе, а также областных центрах вводится временное ограничение приема платежей за электроэнергию у абонентов в случае неоплаты за услуги по обращению с отходами (за исключением территорий, не подключенных к автоматизированной системе учета и контроля электроэнергии). Мера применяется при наличии задолженности за мусор в течение 6 месяцев.
Все регионы переходят на брутто-контракты
В Нукусе и других областных центрах вводится система организации и финансирования перевозок пассажиров по предельным тарифам на регулярных городских автобусных маршрутах на основе брутто-контракта. Ранее такая система была введена
• с 15 апреля 2023 года – в Ташкенте;
• с 1 января 2024 года – в Андижане, Самарканде, Намангане, Карши и Ургенче.
Индексируется зарплата педагогов детских садов
Базовые тарифные ставки педагогов с высшим образованием государственных дошкольных образовательных организаций приравниваются к действующим размерам базовых тарифных ставок соответствующих педработников школ.
Устанавливаются сейсмические требования  к новостройкам
В сейсмоактивных зонах с интенсивностью 8 баллов при планировании нового строительства проектирование объектов медицины выше 5 этажей и зданий выше 9 этажей будут проектироваться с устройствами активной сейсмической защиты, сейсмоизоляцией и демпфером.
Планируемые к строительству объекты III – IV категорий будут оснащаться системой автоматической блокировки газовых и электрических сетей во время сильного землетрясения.
Повышается плата за государственные детсады
Размер платы на содержание ребенка в государственном детском саду увеличится в среднем на 18,7-21% в зависимости от местонахождения, времени провождения и количества посещающих детей из одной семьи.
Правовой режим для иностранных компаний
В Международном центре цифровых технологий вводится специальный правовой режим для иностранных компаний в порядке эксперимента на срок до 5 лет.
Льготы для преподавателей центров профобучения «Ишга мархамат»
Преподаватели моноцентров и центров профессионального обучения «Ишга мархамат» будут приравнены к педагогам профессиональных учебных заведений, и к ним будут применены льготы и гарантии социальной защиты, предусмотренные для этих работников.