«O‘zbekiston rahbariyatining qarorini olqishlaymiz» – Qozog‘iston TIV Qoraqalpog‘istondagi vaziyat yuzasidan bayonot berdi
Qozog‘iston tashqi ishlar vazirligi Qoraqalpog‘istonda ro‘y bergan so‘nggi hodisalar yuzasidan bayonot berdi.
«O‘zbekistan – qardosh davlat, Qozog‘istonning ishonchli ittifoqchisi, strategik hamkoridir. Shu sababli Qozog‘istonda qo‘shni do‘st mamlakatdagi hodisalar xavotir bilan qarshi olindi. Biz O‘zbekiston oliy rahbariyatining Qoraqalpog‘iston Respublikasida barqarorlik o‘rnatish bo‘yicha qarorlarini olqishlaymiz va qo‘llab-quvvatlaymiz. Birodar O‘zbekistonda muhim siyosiy hodisa – Konstitutsiyaga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha referendum arafasida tinchlik va osoyishtalik hukm surishiga ishonchimiz komil», – deyiladi bayonotda.
Ta’kidlanishicha, Qozog‘iston tomoni O‘zbekiston bilan imzolangan Abadiy do‘stlik (1998) hamda Strategik hamkorlik to‘g‘risidagi (2013) shartnomalar, Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi (2021) deklaratsiyaga sodiq qoladi.

МИД Казахстана сделал заявление по ситуации в Каракалпакстане
Министерство иностранных дел Казахстана сделало официальное заявление касательно событий, произошедших в Каракалпакстане.
«Узбекистан – братское государство, надежный союзник и стратегический партнёр Казахстана. Поэтому в Казахстане с обеспокоенностью восприняли события в соседней дружественной стране. Приветствуем и поддерживаем решения высшего руководства Узбекистана по стабилизации ситуации в Республике Каракалпакстан. Уверены, что в братском Узбекистане в преддверии важнейшего политического события – референдума по поправкам в Конституцию – воцарятся мир и спокойствие»,- говорится в заявлении.
Отмечается, что Казахстан твёрдо придерживается курса на развитие и укрепление всестороннего сотрудничества с Узбекистаном в духе Договоров о вечной дружбе от 31 октября 1998 года и о стратегическом партнёрстве от 14 июня 2013 года, а также Декларации о союзнических отношениях от 6 декабря 2021 года.