O‘zbekiston va Afg‘oniston Prezidentlari uchrashdilar
15-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar» mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralarda mintaqaviy xavfsizlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash sohasidagi hamkorlikning istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Ikki mamlakat yetakchilari afg‘on mojarosini harbiy yo‘l bilan hal qilishning imkoni yo‘qligini yana bir bor ta’kidlab, inklyuziv afg‘onlararo muzokaralar tez fursatda qayta tiklanishining tarafdori ekanliklarini qayd etdilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Afg‘onistonda barqaror tinchlikka erishilishiga faol ko‘maklashishga tayyorligini tasdiqladi.
Tomonlar ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Pandemiyaga qaramay, joriy yilning besh oyi yakunlari bo‘yicha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 50 foizga ortdi. O‘zbekistonda Afg‘oniston sarmoyasi ishtirokida 160 ta yangi korxona tashkil etildi.
Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi bog‘liqlikni mustahkamlash barobarida Afg‘onistonning tranzit salohiyatini kengaytirishga qaratilgan qo‘shma transport va energetika infratuzilmasi loyihalarini barobarida Afg‘onistonning tranzit salohiyatini kengaytirishga qaratilgan qo‘shma transport va energetika infratuzilmasi loyihalarini, xususan, «Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar» temir yo‘li va yangi «Surxon – Puli-Xumri» elektr uzatish liniyasini barpo etish loyihalarini yanada ilgari surish muhim ekani ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев встретился с Ашрафом Гани
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 июля встретился с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани, прибывшим в нашу страну для участия в Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», сообщает пресс-служба президента.
В ходе переговоров были рассмотрены перспективы взаимодействия по вопросам обеспечения региональной безопасности и устойчивого развития.
Лидеры двух стран еще раз констатировали невозможность военного решения афганского конфликта и выступили за скорейшее возобновление инклюзивных межафганских переговоров.
Президент Шавкат Мирзиёев подтвердил готовность Узбекистана активно содействовать в достижении устойчивого мира в Афганистане.
Стороны с удовлетворением отметили поступательное развитие двустороннего торгово-экономического сотрудничества. Несмотря на пандемию, по итогам пяти месяцев текущего года товарооборот между двумя странами вырос на 50 процентов. В Узбекистане вновь создано 160 предприятий с участием афганского капитала.
Отмечена важность дальнейшего продвижения совместных транспортных и энергетических инфраструктурных проектов, нацеленных как на укрепление взаимосвязанности между регионами Центральной и Южной Азии, так и на расширение транзитного потенциала Афганистана, в частности, реализации проектов строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» и возведения новой линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри».
Стороны подчеркнули твердую приверженность дальнейшему развитию двустороннего и регионального взаимодействия, обеспечению практической реализации достигнутых договоренностей.