O‘zbekiston va Italiya prezidentlari muzokara o‘tkazishdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Prezidenti Serjo Mattarella «Ko‘ksaroy» qarorgohida ikki tomonlama muzokara o‘tkazdilar.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni samimiy qutlab, Italiya Prezidentining ushbu tashrifi ikki tomonlama munosabatlar rivojida muhim voqea ekanini ta’kidladi.
Serjo Mattarella O‘zbekiston yetakchisiga taklif hamda Italiya delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik uchun dildan minnatdorlik bildirdi.
Italiya Prezidenti Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidladi hamda mamlakatimizning Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta’minlash va integratsiyalashuvni kuchaytirish borasidagi sa’y-harakatlarini yuksak baholadi.
Ikki tomonlama strategik sheriklikni va ustuvor yo‘nalishlardagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti joriy yil iyun oyida Italiyaga amalga oshirgan rasmiy tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari parlamentlar va tashqi siyosiy idoralar o‘rtasidagi faol muloqotlarni davom ettirish muhim ekanini aytdilar.
Kelgusi yilda tashqi siyosiy idoralar rahbarlari darajasidagi Strategik muloqotning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
«Markaziy Osiyo - Italiya» muloqoti doirasida ham faol aloqalar davom ettiriladi.
Iqtisodiy hamkorlik sohasida o‘tgan yili o‘zaro tovar ayirboshlash 30 foizga oshdi. Qo‘shma loyihalar portfeli 9 milliard yevroni tashkil etdi.
Savdo munosabatlarini yanada rivojlantirish maqsadida Savdoga ko‘maklashish kompleks dasturini ishlab chiqish taklif qilindi.
Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan metallurgiya, energetika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda muvaffaqiyatli kooperatsiya qilinayotgani qayd etildi.
Mamlakatimiz milliy iqtisodiyotni modernizatsiya qilish loyihalarida Italiyaning ilg‘or va yuqori texnologik kompaniyalarini jalb qilishdan manfaatdor ekani bildirildi.
Tomonlar Toshkent shahrida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga xizmat qiladigan «Konfindustriya O‘zbekiston» sanoatchilar uyushmasi ochilganini olqishladilar.
Hukumatlararo guruh doirasida mahalliylashtirishning yangi yo‘nalishlari va loyihalari bo‘yicha takliflar tayyorlashga kelishib olindi.
Italiya O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga tez fursatda kirishini hamda Yevropa Ittifoqi bilan kengaytirilgan sheriklik to‘g‘risidagi bitimning qabul qilishini qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi bildirildi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni rag‘batlantirish muhimligi qayd etildi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston va Italiya hududlari forumini ta’sis etish va uning ilk uchrashuvini kelgusi yili Samarqandda o‘tkazish taklif qilindi.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Toshkentdagi Turin politexnika universiteti filialining faoliyati bu boradagi muvaffaqiyatli sheriklikka misol ekani qayd etildi.
Ushbu yetakchi oliy ta’lim dargohi negizida Italiyaning ilg‘or texnologiyalari transferi markazi tashkil etiladi.
O‘zbekistonda italyan tilini o‘rganishga qiziqish o‘sib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Maktablarimizda italyan tili o‘qituvchilarini tayyorlash va maktablarimizda uni o‘qitishni bosqichma-bosqich joriy qilish muhimligi haqida yakdil fikr bildirildi.
Shuningdek, Italiyada qo‘shma tasviriy san’at ko‘rgazmalarini o‘tkazish rejalari muhokama qilindi.
Xalqlarimiz bir-birining boy va betakror madaniy-tarixiy merosi bilan tanishishi uchun mamlakatlarimizda O‘zbekiston va Italiya madaniyat, kino va turizm kunlari o‘tkaziladi.
Samarqand arxeologiya instituti hamda Bolonya va Neapol universitetlarining qo‘shma guruhi tomonidan olib borilayotgan arxeologiya izlanishlari yuksak baholandi.
Davlat rahbarlari akademik almashinuvlarni kengaytirish hamda qo‘shma Ta’lim forumini o‘tkazish zarurligini alohida ta’kidladilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, xavfsizlikka umumiy tahdid va xatarlarga qarshi kurashishdagi hamkorlikni davom ettirish yuzasidan ham fikr almashildi.

Президенты Узбекистана и Италии провели переговоры
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Итальянской Республики Серджо Маттарелла провели двусторонние переговоры в резиденции «Куксарой».
В начале встречи глава нашего государства тепло приветствовал высокого гостя и отметил, что нынешний визит Президента Италии является важным событием в развитии узбекско-итальянских отношений.
Серджо Маттарелла выразил искреннюю признательность лидеру Узбекистана за приглашение и оказываемый итальянской делегации теплый прием.
Президент Италии особо отметил решительную поддержку необратимых реформ в Новом Узбекистане и высоко оценил усилия нашей страны по обеспечению стабильности и углублению интеграции в Центральной Азии.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения двустороннего стратегического партнёрства и многоплановых отношений в приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе официального визита Президента Узбекистана в Италию в июне этого года.
Главы государств подчеркнули важность продолжения активных контактов по линии парламентов и внешнеполитических ведомств.
Достигнута договоренность о проведении в следующем году первого заседания Стратегического диалога на уровне глав внешнеполитических ведомств.
Будут продолжены активные контакты в рамках диалога «Центральная Азия – Италия».
В сфере экономического сотрудничества с начала этого года взаимный товарооборот вырос на 30 процентов. Портфель совместных проектов составил 9 миллиардов евро.
В целях дальнейшего развития торговых отношений предложено разработать Комплексную программу содействия торговле.
Отмечены примеры успешной кооперации с ведущими компаниями Италии в металлургической, энергетической, электротехнической, аграрной и других отраслях.
Выражена заинтересованность в привлечении передовых итальянских высокотехнологичных компаний для участия в проектах модернизации национальной экономики.
Стороны приветствовали открытие Ассоциации промышленности «Конфиндустрия Узбекистан» в городе Ташкенте, которая будет способствовать углублению промышленной кооперации.
Достигнута договорённость о подготовке в рамках действующей Межправительственной группы предложений  по новым направлениям и проектам локализации.
Выражена готовность Италии к поддержке скорейшего вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию и принятия Соглашения о расширенном партнерстве с Европейским Союзом.
Отмечена важность стимулирования прямых контактов между регионами двух стран. В связи с этим предложено учредить Форум регионов Узбекистана и Италии и провести его первую встречу в Самарканде в следующем году.
Кроме того, подробно обсуждены перспективы развития культурно-гуманитарного сотрудничества.
Одним из примеров успешного взаимодействия отмечена деятельность филиала Туринского политехнического университета в Ташкенте.
На базе этого ведущего вуза в следующем году будет запущен Центр по трансферу передовых итальянских технологий.
С удовлетворением подчеркнут растущий интерес к изучению итальянского языка в Узбекистане. Выражено единое мнение  о важности подготовки учителей и поэтапного внедрения преподавания итальянского языка в наших школах.
Кроме того, обсуждены планы по проведению совместных выставок изобразительного искусства в Италии.
С целью ознакомления с богатейшим, уникальным культурно-историческим наследием в будущем году будут проведены  Дни культуры, кино и туризма Узбекистана и Италии в наших странах.
Дана высокая оценка  археологическим исследованиям, проводимым совместной командой Самаркандского института археологии, университетов Болоньи  и Неаполя.
Главы государств отдельно отметили необходимость расширения академических обменов и проведения совместного Образовательного форума.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки, продолжения сотрудничества по борьбе с общими вызовами и угрозами безопасности.