O‘zbekiston va Italiyaning yetakchi tahliliy markazlari o‘rtasida memorandum imzolandi
Joriy yilning 31 may kuni Rimda mamlakatimizning yetakchi tadqiqot va tahliliy markazlari tarkibida O‘zbekiston delegatsiyasining Italiyaning Osiyo va Afrika O‘rtayer dengizi instituti (ISMAA) bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Osiyo va Afrika O‘rtayer dengizi instituti 2017 yilda tashkil etilgan notijorat tahlil markazidir. Institutning maqsadi Italiya, Osiyo va Afrika mamlakatlari o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirish, iqtisodiyot va madaniyat, fan va tadqiqot sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishdir.
Tadbirda Italiyaning Tashqi ishlar vazirligi, yetakchi kompaniyalari, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari, shuningdek, ISMAA ekspertlari ishtirok etdi.
Uchrashuv ishtirokchilarining vakillik tarkibi O‘zbekiston-Italiya munosabatlarini chuqurlashtirish masalalari, Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, Bryussel va Rimning mintaqa barqaror rivojlanishini ta’minlashdagi rolini atroflicha muhokama qilish imkonini berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov ta’kidlaganidek, xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar ko‘p asrlik diplomatik, savdo-iqtisodiy va madaniy aloqalarga ega. Bugungi kunda mamlakatlarning o‘zaro hamkorligi yangi mazmun bilan to‘ldirilib, vazirlik va idoralar, hududlar darajasida, shuningdek, O‘zbekiston va Italiya ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlik izchil kengaymoqda.
SMTI direktori mintaqaviy hamkorlik haqida gapirar ekan, bugungi kunda Markaziy Osiyo tobora mustahkamlanib, ichki va tashqi tahdidlarga chidamli bo‘lib borayotganini alohida ta’kidladi.
Eldor Aripov Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi holatiga alohida baho berar ekan, ikki mintaqa o‘rtasidagi ko‘p tomonlama muloqot sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini ta’kidladi.
Bugungi kunda YeI mintaqaning asosiy savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sheriklaridan biri hisoblanadi. Markaziy Osiyodagi umumiy tashqi savdo hajmining uchdan bir qismidan ortig‘i, shuningdek, barcha jalb qilingan investitsiyalarning 40%dan ortig‘i Yevropa Ittifoqi hissasiga to‘g‘ri keladi.
O‘z navbatida, Italiya tomoni so‘nggi yillarda O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan ijobiy o‘zgarishlarga Rim tomonidan katta qiziqish borligini tasdiqladi.
Italiyaning O‘zbekistondagi sobiq elchisi R.Manar ta’kidlaganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar butun mintaqaga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. «Barqarorlik va aniqlik» O‘zbekiston sharofati bilan butun Markaziy Osiyo mintaqasining o‘ziga xos belgisiga aylanib bormoqda. Italiya ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi va mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun har tomonlama yordam berishga tayyor.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Osiyo va Afrika O‘rtayer dengizi instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hujjat doirasida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, ularning natijalarini nashr etish, ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan konferensiya va davra suhbatlari o‘tkazish rejalashtirilgan.

Ведущие аналитические центры Узбекистана и Италии подписали меморандум о сотрудничестве
31 мая текущего года в городе Риме состоялась встреча делегации Узбекистана в составе ведущих исследовательских и аналитических центров страны с итальянским Средиземноморским институтом Азии и Африки (ISMAA).
Средиземноморский институт Азии и Африки – некоммерческий аналитический центр, основанный в 2017г. Цель института - содействие диалогу между Италией и странами Азии и Африки, укрепление и продвижение международного сотрудничества в области экономики и культуры, науки и исследований.
В работе мероприятия приняли участие представители МИД, ведущих компаний, исследовательских институтов Италии, а также эксперты ISMAA.
Представительный состав участников встречи позволил подробно обсудить вопросы углубления узбекско-итальянских отношений, текущее состояние и перспективы регионального взаимодействия в Центральной Азии, а также роль Брюсселя и Рима в обеспечении устойчивого развития региона.
Как отметил директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов, контакты между нашими народами имеют многовековую традицию дипломатических, торгово-экономических и культурных связей. Сегодня взаимодействие стран наполняется все новым содержанием, последовательно расширяется сотрудничество на уровне министерств и ведомств, регионов, а также между деловыми кругами Узбекистана и Италии.
Говоря о региональном сотрудничестве, директор ИСМИ подчеркнул, что сегодня Центральная Азия становится все более консолидированной, устойчивой перед внутренними и внешними вызовами.
Отдельно оценивая текущее состояние взаимоотношений между странами Центральной Азии и Европейским Союзом, Элдор Арипов отметил, что многосторонний диалог между двумя регионами вышел на качественно новый уровень.
Сегодня ЕС является одним из крупных торгово-экономических и инвестиционных партнеров региона. На Евросоюз приходится более трети общего объема внешней торговли Центральной Азии, а также около 40% от всех привлеченных инвестиций.
В свою очередь, итальянская сторона подтвердила большой интерес Рима к позитивным изменениям, происходящим в последние годы в Узбекистане и в целом в Центральной Азии.
Как подчеркнул бывший посол Италии в Узбекистане Р.Манар, широкомасштабные реформы, осуществляемые в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева, оказывают значимое влияние на весь регион. «Стабильность и предсказуемость» становятся, благодаря Узбекистану, визитной карточкой всего региона Центральной Азии. Италия полностью поддерживает их и готова оказать всяческое содействие устойчивому развитию региона.
По итогам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Средиземноморским институтом Азии и Африки.
В рамках документа планируется реализация совместных исследовательских проектов, публикация их результатов, проведение конференций и «круглых столов» по актуальным вопросам двусторонних отношений и регионального сотрудничества.