O‘zbekiston va Qozog‘iston chegara bo‘yicha kelishib oladi
O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida Qozog‘iston-O‘zbekiston davlat chegarasini demarkatsiya qilish to‘g‘risidagi shartnoma loyihasi tayyorlandi.
Hujjatga ko‘ra, Qozog‘iston-O‘zbekiston davlat chegarasining boshlang‘ich nuqtasi Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston davlat chegaralarining tutashgan joyi hisoblanadi.
Qozog‘iston-O‘zbekiston davlat chegarasining so‘nggi nuqtasi Qozog‘iston, Turkmaniston va O‘zbekiston davlat chegaralarining tutashgan joyi hisoblanadi.
Davlat chegarasining demarkatsiyalangan chizig‘ining uzunligi 2356,666 km. Tomonlar davlat chegarasi chizig‘iga jami 1301 ta chegara belgilarini o‘rnatdi.
Jami 1672 ta chegara postlari o‘rnatildi, jumladan, asosiylari – 868 ta, shundan Qozog‘iston tomoni – 437 ta, O‘zbekiston tomoni – 431 ta post o‘rnatgan. Oraliq chegara ustunlari — 804 ta, shundan Qozog‘iston tomoni — 428 ta, O‘zbekiston tomoni — 376 ta o‘rnatgan.
Shartnoma kuchga kirgandan so‘ng, tomonlar davlat chegarasi chizig‘ining belgilanishini har 10 yilda bir marta birgalikda tekshiradi. Kelishuvga ko‘ra, tekshirish shartlari o‘zgartirilishi, shuningdek, davlat chegarasi chizig‘ining alohida uchastkalarida belgilanishining birgalikdagi tekshiruvlari ham o‘tkazilishi mumkin.
Qayd etilishicha, farmoni loyihasi Qozog‘iston Respublikasi Prezidentiga ko‘rib chiqish uchun kiritilgan.

Узбекистан и Казахстан договорятся о демаркации границы
Подготовлен проект Договора между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан о демаркации казахстанско-узбекской государственной границы, сообщает Zakon.kz.
Как следует из документа, начальной точкой казахстанско-узбекской государственной границы является точка стыка государственных границ Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана.
Конечной точкой казахстанско-узбекской государственной границы является точка стыка государственных границ Казахстана, Туркменистана и Узбекистана.
Протяженность демаркированной линии государственной границы составляет 2356.666 км. Сторонами на линии государственной границы установлен всего 1301 пограничный знак.
Всего сторонами установлено 1672 пограничных столба, в том числе основных – 868, из которых казахстанской стороной – 437, узбекской стороной – 431; промежуточных пограничных столбов – 804, из которых казахстанской стороной – 428, узбекской стороной – 376.
Договор предусматривает, что после вступления его в силу стороны каждые 10 лет проводят совместную проверку обозначения линии государственной границы.
По согласованию сторон сроки проверки могут быть изменены, а также могут проводиться совместные проверки обозначения линии государственной границы на ее отдельных участках.
Как следует из документа, ни одна из сторон не может устанавливать в одностороннем порядке на линии государственной границы пограничные или иные знаки, обозначающие государственную границу, не оговоренные в Договоре.