O‘zbekiston xalq artisti Yoqub Ahmedov vafot etdi
O‘zbekiston madaniyatining yorqin vakili, xalq artisti, teatr va kino arbobi Yoqub Ahmedov 87 yoshida vafot etdi. U O‘zbekiston Respublikasi Teatr Arboblari uyushmasi raisi, O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktyori va rejissyori, "Do‘stlik" ordeni sohibi sifatida tanilgan.
Yoqub Ahmedov 1938 yil 3 yanvarda Namangan shahrida tug‘ilgan. A.Ostrovskiy nomidagi Toshkent teatr va rassomchilik san’ati institutini tamomlagan. 1958 yildan boshlab Hamza nomidagi O‘zbek davlyat (hozirgi O‘zbek Milliy) akademik drama teatrida aktyor, keyinchalik teatr direktori lavozimlarida faoliyat olib borgan.
U ellikdan ortiq spektakllarda asosiy rollarni mahorat bilan talqin etgan, teatr san’atining rivojlanishiga katta hissa qo‘shgan. Shuningdek, u ko‘plab filmlarda suratga tushigan va dublyaj ustasi sifatida ham tanilgan.

Яркий представитель узбекской культуры, народный артист, деятель театра и кино Ёкуб Аҳмедов скончался на 87-м году жизни. Он являлся председателем Ассоциации театральных деятелей Республики Узбекистан, актёром и режиссёром Узбекского национального академического драматического театра, кавалером ордена «Дустлик».
Ёкуб Ахмедов родился 3 января 1938 года в городе Намангане. Окончил Ташкентский институт театрального и художественного искусства имени А. Островского. С 1958 года работал актёром в Узбекском государственном (ныне — Узбекском национальном) академическом драматическом театре, позднее занимал должность директора театра.
Он блестяще исполнил главные роли более чем в пятидесяти спектаклях, внес значительный вклад в развитие театрального искусства. Кроме того, снялся во множестве фильмов и был известен как мастер дубляжа.