O‘zbekistonda avtosanoat monopoliyasiga barham beriladi
«O‘zbekiston avtomobil sanoati monopolizatsiyani tugatish yo‘lidan bormoqda», dedi «O‘zavtosanoat» kompaniyasi boshqaruv raisi Umidjon Salimov payshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida. Bu haqda «Gazeta.uz» yozmoqda.
Avvallari milliy ishlab chiqaruvchi Chevrolet brendi bilan cheklangan bo‘lsa, hozirda «multibrending biz uchun ustuvor vazifalardan biri», dedi u. Kompaniya rahbari hozirda Yevropa ishlab chiqaruvchilari, jumladan «Volkswagen», shuningdek Xitoy va Janubiy Koreya kompaniyalari bilan muzokaralar olib borilayotganini ma’lum qildi.
Umidjon Salimov «O‘zavtosanoat» hukumat qarori bilan Asakadagi «GM Uzbekistan» avtomobil zavodi aksiyalarini sotib olinayotganini aytdi.
«Hozirda General Motors kompaniyasi aksiyalari 10 foizni tashkil etmoqda… Biz aksiyalarni to‘liq sotib olish jadvali asosida davom ettirayapmiz».
Mazkur jarayon yakuniga yetganidan so‘ng zavod nomini o‘zgartiramiz. «Bu boshqa nom bo‘ladi. Biz hozir ushbu zavodga qanday nom berilishi haqida o‘ylayapmiz», — dedi u.
Parallel ravishda Toshkentdagi «GM Powertrain Uzbekistan» motor zavodi bo‘yicha ham muzokaralar olib borilmoqda. Hozirda ushbu zavodning 70 foiz aksiyalari GM kompaniyasiga tegishli. Kelgusida korxonadan boshqa motorlarni ishlab chiqarish uchun foydalanish masalasi muhokama qilinmoqda.
Avtosanoatni monopolizatsiyadan chiqarish vazifasi davlat rahbari tomonidan yuklatilgan. «O‘zbekistonda nafaqat GM, balki boshqa avtoishlab chiqaruvchilar mahsulotlari ham ishlab chiqarilsin», — deya ta’kidladi «O‘zavtosanoat» rahbari.
GM texnik hamkorlik sharoitida O‘zbekistonda qoladi. Kelishuvlarga ko‘ra «O‘zavtosanoat» «General Motors» modellarini ishlab chiqarishda davom etishi mumkin.
Umidjon Salimov korrupsiyaga qarshi kurashish kompaniyaning ustuvor vazifalaridan etib belgilanganini qayd etib o‘tdi. «Savdoda, dilerlik markazlarida nimalar bo‘layotganini ko‘rib turibsiz. Sotish tizimini o‘zgartirish — sakkiz asosiy banddan iborat bo‘lgan siyosatimizning yana bir ustuvor maqsadlaridan. Umid qilamizki, yaqin yarim yil-sakkiz oyda biz ushbu bandlarni to‘liq joriy etamiz».

В Узбекистане демонополизируют автомобильную промыщленность
Автомобильная промышленность Узбекистана идет в направлении демонополизации, заявил на пресс-конференции в Ташкенте 31 мая председатель правления компании «Узавтосаноат» Умиджан Салимов. Об этом сообщает «Газета.uz».
Если раньше отечественное производство ограничивалось брендом Chevrolet, то сейчас «мультибрендинг для нас — один из приоритетов», отметил он. Глава компании сообщил, что сейчас ведутся переговоры с европейскими производителями, включая Volkswagen, а также с китайскими и южнокорейскими компаниями.
Умиджан Салимов рассказал, что «Узавтосаноат» в соответствии с решением правительства выкупает акции автомобильного завода GM Uzbekistan в Асаке. «Сейчас остаток акций за компанией General Motors составляет 10%… Мы продолжаем в соответствии с графиком полный выкуп акций».
После завершения этого процесса планируется переименование завода. «Это будет другое название. Мы сейчас думаем, какое название дадим этому заводу», — отметил он.
Параллельно ведутся переговоры по моторному заводу GM Powertrain Uzbekistan в Ташкенте, в котором GM имеет более 70% доли. Договоренности сторонами почти достигнуты. Обсуждается вопрос использования предприятия в дальнейшем для производства альтернативных моторов.
Задача демонополизации автопромышленности поставлена руководителем страны, «чтобы в Узбекистане было не только производство GM, но и альтернативные автопроизводители, и это мы сделаем обязательно», — заверил глава «Узавтосаноат».
GM останется на рынке Узбекистана на условиях технического содействия. В соответствии с договоренностями «Узавтосаноат» сможет продолжить выпускать модели General Motors.
Умиджан Салимов отметил, что одним из приоритетов компании является внедрение комплаенса, или антикоррупционная политика. «Вы видите, что происходит в торговле, в дилерских центрах. Изменение системы продаж — это тоже один из приоритетов нашей политики, которая состоит из восьми основных пунктов. Надеемся, в ближайшие полгода-восемь месяцев мы полностью внедрим все эти пункты».
В 2017 году СП GM Uzbekistan было выпущено 140247 автомобилей, что на 59% больше, чем годом ранее. В январе-апреле текущего года объем производства составил 53219 автомобилей, из которых 4526 или 8,7% были экспортированы.
Самаркандский автозавод в прошлом году выпустил 3600 грузовых автомобилей и автобусов (+5,5%). На совместном предприятии JV MAN Auto-Uzbekistan было произведено 1200 грузовиков и автобусов.