O‘zbekistonda beshta davlat ishtirokida yirik harbiy mashg‘ulotlar boshlandi
Markaziy harbiy okrug “Kattaqo‘rg‘on” poligonida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iz Respublikasi va Ozarboyjon mudofaa vazirliklarining bo‘linmalari ishtirokida yirik harbiy o‘quv mashg‘ulotiga start berildi
14-oktyabr kuni O‘zbekiston Mudofaa vazirligining harbiy hamkorlik doirasidagi eng katta o‘quvlaridan biri – “Birlik – 2025” Mintaqaviy birgalikdagi o‘quvining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston so‘nggi yillarda xalqaro harbiy hamkorlik yo‘nalishida katta yutuqlarga erishib, ko‘plab davlatlar bilan harbiy va harbiy-texnik yo‘nalishlarda – zamonaviy bilim va tajriba almashish, harbiy soha bo‘yicha sheriklikni tubdan kengaytirish, hamkorlikda harbiy o‘quvlarni o‘tkazish, mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash borasida qator kelishuvlarga erishdi.
Ochilish marosimida ta’kidlanganidek, bir necha kunga mo‘ljallangan o‘quvning maqsadi – mamlakatlar o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlash, harbiy hamkorlikni kuchaytirish, jahonda tobora kuchayib borayotgan geosiyosiy keskinlik va inqirozli holatlar, yuzaga kelayotgan yangi xavf-xatar va tahdidlar sharoitida zamonaviy chaqiriqlarga samarali qarshi turishda yaqin sherikchilik aloqalarini yanada kuchaytirishdir.
Xususan, “Birlik – 2025” Mintaqaviy birgalikdagi o‘quvida ishtirokchilar hozirgi zamon jangovar tajribadan kelib chiqqan holda jang olib borishning eng samarali uslub va usullarini qo‘llash, uzoq masofalardagi nishonlarni ishonchli yo‘q qila oladigan artilleriya, uchuvchisiz uchish apparatlari, zirhli texnika va boshqa qurollarning imkoniyatlaridan foydalanib, qo‘yilgan o‘quv-jangovar vazifani birgalikda bajaradi.

Фото: Министерство обороны
На полигоне «Каттакурган», расположенном в Центральном военном округе, начались крупномасштабные военные учения с участием подразделений министерств обороны Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Кыргызской Республики и Азербайджана.
14 октября, состоялась торжественная церемония открытия одного из крупнейших учений Министерства обороны Республики Узбекистан в рамках военного сотрудничества – Регионального совместного учения «Бирлик – 2025».
Отмечается, что в последние годы Узбекистан добился значительных успехов в направлении международного военного сотрудничества. Был достигнут ряд соглашений с многими странами в области обмена современными знаниями и опытом, расширения партнёрства в военной и военно-технической сферах, проведения совместных учений и обеспечения региональной безопасности.
Как было подчеркнуто, основной целью данных учений является укрепление доверия между странами, усиление военного сотрудничества, а также развитие тесного партнёрства в условиях растущей геополитической напряжённости и кризисных ситуаций в мире, появления новых угроз и вызовов.
В частности, в рамках Регионального совместного учения «Бирлик – 2025» участники будут совместно выполнять учебно-боевые задачи, используя наиболее эффективные методы ведения боя, основанные на современных боевых практиках. Они будут применят артиллерию, беспилотные летательные аппараты, бронетехнику и другие вооружения, способные точно поражать цели на дальних расстояниях.
Кроме того, в рамках учений участники будут заниматься боевой подготовкой, используя передовые методы и приёмы военного искусства, будут принимать участие в различных соревнованиях, а также посетят древний город Самарканд, где познакомятся с богатым историко-культурным наследием, обычаями и традициями узбекского народа.
Также в Самарканде состоится первая встреча министров обороны государств Центральной Азии и Азербайджанской Республики.