O‘zbekistonda sun’iy yo‘l bilan farzand ko‘rishga ruxsat berilishi mumkin
2019-yil 7-yanvarda yurtimizda demografik holatni yaxshilashga qaratilgan «Fuqarolarning reproduktiv salomatligini saqlash to‘g‘risida»gi qonun loyihasi parlament quyi palatasiga taqdim etildi. Mazkur qonun loyihasi Qonunchilik palatasining bir guruh deputatlari tomonidan Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti xodimlari bilan o‘zaro hamkorlikda ishlab chiqilgan.
Loyihaning asosiy yangiligi bugungi kunning eng dolzarb muammolaridan biri bo‘lgan ayollar va erkaklar bepushtligiga barham berish, shuningdek, O‘zbekistonda sun’iy urug‘lantirish (EKO) va kasallangan tuxum hujayralarini olib tashlash orqali sog‘lom genofondni shakllantirish kabi xorijiy mamlakatlarda bolalar tug‘ilishida keng qo‘llanilayotgan ilg‘or innovatsion yondashuvlarni O‘zbekiston sharoitida qo‘llashni ko‘zda tutmoqda.
Deputatlar ham ushbu loyihani ma’qullagani aytilmoqda. Qator xalqaro ekspertlar tahlillariga ko‘ra, dunyoda reproduktiv yoshdagi juftliklarning o‘rtacha hisobda 10-15 foizi bepushtlikdan aziyat chekadi. O‘zbekistonda o‘tkazilgan turli tadqiqotlar natijasiga binoan, oila qurgan ayollar orasida birlamchi bepushtlik 4,9-5,3 foizgacha yetadi.
Hozirgi vaqtda qonun loyihasi uning konseptual qoidalarini muhokama qilish maqsadida parlament quyi palatasining yalpi majlisida birinchi o‘qishda qabul qilish uchun tayyorlanmoqda. Qonun loyihasini takomillashtirish jarayoni hamda muhokamalar natijalariga ko‘ra, qonun loyihasi mualliflari uning ayrim qoidalarini chiqarib tashlashga qaror qilishgan. Xususan, mas’ul qo‘mita tomonidan surrogat onalik, embrion donorlik singari qo‘shimcha reproduktiv texnologiyalarning zamonaviy turlarini qonun loyihasida aks ettirishga hali ertaligi to‘g‘risida qaror qabul qilingan.

В Узбекистане могут разрешить искусственное оплодотворение
В нижнюю палату парламента поступил законопроект «Об охране репродуктивного здоровья граждан», который позволит на законодательном уровне закрепить систему улучшения репродуктивного здоровья населения, профилактики и лечения бесплодия женщин и мужчин, регламентировать общественные отношения в сфере охраны репродуктивного здоровья населения.
В мире распространённость бесплодия среди пар репродуктивного возраста составляет в среднем 10-15%. По данным различных исследований, проведенных в Узбекистане, удельный вес женщин, страдающих первичным бесплодием, из числа вступивших в брак, составляет от 4,9% до 5,3%.
«Данный законопроект направлен, прежде всего, на искоренение такой злободневной проблемы современности, как бесплодие женщин и мужчин, а также откроет возможность для использования в Узбекистане таких передовых и широко используемых в зарубежных странах инновационных подходов к деторождению, как искусственное оплодотворение (ЭКО) и отбор здоровых яйцеклеток с удалением «больных» для формирования здорового генофонда», - отмечает заместитель председателя Комитета по вопросам охраны здоровья граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурия Айтджанова.
Особое место в документе уделено вопросу развития государственно-частного партнерства в области репродуктивного здоровья, развитию сети негосударственных частных медицинских учреждений.
В настоящее время законопроект готовится к его внесению на пленарное заседание Законодательной палаты для принятия в первом чтении, где будут обсуждаться его концептуальные положения. В ходе доработки и по результатам парламентских обсуждений авторам законопроекта пришлось отказаться от некоторых его положений. Так, по результатам обсуждений в ответственном Комитете было принято решение о преждевременности закрепления в законопроекте отдельных современных видов вспомогательных репродуктивных технологий, таких как суррогатное материнство, донорство эмбрионов.
Особое внимание при подготовке законопроекта в первом чтении уделено приданию его нормам характера прямого действия с тем, чтобы не требовалось принятие подзаконных актов, допускающих произвольное толкования норм закона в медицинской практике.