O‘zbekistonda xotin-qizlarning 85 foizi o‘zini baxtli deb hisoblaydi – tadqiqot
Bu «Oila va xotin-qizlar» ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnoma natijasida olingan xulosa.
Institut 2023-yilning fevral-aprel oylarida xotin-qizlarning hayotiy maqsadlari, qadriyatlari va yo‘nalishlariga oid 6 ta hududda 18 yoshdan 55 yoshgacha bo‘lgan 819 nafar xotin-qizlar orasida sotsiologik tadqiqot o‘tkazdi.
Olingan xulosalarga ko‘ra, xotin-qizlar oilaviy qadriyatlarining shakllanishida oilaviy muhit va undagi tarbiya (81 foizi), ota-onaning sulolaviy shaxsiy o‘rnagi (61 foizi) hamda o‘z hayotiy tajribasi muhim o‘rin egallashini bildirishdi.
Xotin-qizlar o‘zlari uchun ayol baxtining asosini oilalarning tinchligi, farovonligi, mustahkamligi, farzandlarning borligi, oiladagi samimiy munosabatlarda va yaqin insonlarning o‘zaro g‘amxo‘rligida, deb hisoblashadi. Qishloq hududlarida yashovchi aksariyat xotin-qizlar o‘zlarini, eng avvalo, ona (40,9 foizi) va rafiqa (27,3 foizi) sifatida baholaydilar.
Xotin-qizlarning aksariyati oilali va farzandli bo‘lishni o‘zining asosiy hayotiy ehtiyoji sifatida belgilaydi. Shuningdek, oila qurish bilan birga, jamiyatda ijtimoiy faol bo‘lishni istagan, ishlash, o‘qish va kasb-hunarli bo‘lishga intilayotgan, buni o‘zining hayotiy muhim maqsadi va baxtining bir qismi sifatida ko‘ruvchi xotin-qizlar toifasi borligi tadqiqot natijasida o‘z ifodasini topdi.
Tadqiqot davomida ishtirokchilarning 80,4 foizi xotin-qizlarning nikohga o‘z xohishiga ko‘ra rozi bo‘lganligi qayd etildi. Shu bilan birga, 13,2 foiz holatda oila kattalarning kelishuvi, sovchilar orqali qurilganligi ma’lum bo‘ldi.
Tadqiqotda qatnashgan har ikkinchi respondent oilaviy ajrimlarga mutlaqo qarshi. Ularning aksariyati oilaviy munosabatlardagi beqarorlik, salomatlikdagi jiddiy muammolar hamda oiladagi zo‘ravonliklar tufayli ajralishlar bo‘lish ehtimolini inkor etishmadi. Respondentlar xiyonat (43,6 foizi), farzandsizlik (26,1 foizi) juftlik xarakterining mos tushmasligi (20 foizi) va oiladagi janjallar (21,3 foizi), turmush o‘rtog‘ining psixik jihatdan nosog‘lomligi (22,1 foizi), va boshqa og‘ir xastaliklar (10,9 foizi) tufayli ajrim holatlari yuzaga kelishini e’tirof etishgan.
Aksariyat xotin-qizlar uchun oilani asrab qolish maqsadi, ishlash va kasbiy o‘sishdan ko‘ra muhimroq ahamiyatga ega bo‘lsa-da, har oltinchi respondent (14 foizi) uchun ish faoliyati juda qadrli hisoblanadi. Bu toifadagi ayollar ish faoliyati oilasining butunligi va tinchligiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan taqdirda ham o‘z ishidan voz kechishga tayyor emasligini aytib o‘tishgan.
Ahamiyatlisi so‘rovnomada ishtirok etgan xotin-qizlarning 68,3 foizi inson salomatligining qadrini ustun qo‘yishsada amalda 16 foizi respondent uni birinchi o‘ringa qo‘ymasligi aniqlandi.
Bugungi kunda ayollarining salmoqli qismi farzandlarida kelajakda umuminsoniy qadriyatlar, jumladan, oiladagi sog‘lom ma’naviy muhit, mehnat qilish, o‘z fikrini ayta olish va adolatli bo‘lish kabi xususiyatlar ustunlik qilishini xohlashadi.

В Узбекистане 85% женщин чувствуют себя счастливыми
В период с февраля по апрель текущего года, научно-исследовательским институтом "Семья и женщина" был проведен социологический опрос среди 819 женщин в возрасте от 18 до 55 лет из шести регионов республики. Опрос был направлен на выяснение их жизненных целей и ценностей.
Результаты опроса показали, что 85% опрошенных женщин заявили, что они чувствуют себя счастливыми и находятся в хорошем настроении. Большинство опрошенных (81%) считают, что формированию семейных ценностей способствуют атмосфера в семье, воспитание и пример родителей, а 61% полагают, что их собственный жизненный опыт также играет важную роль.
В ходе опроса женщины высказали солидарное мнение о том, что основой женского счастья являются мир, благополучие, стабильность, наличие детей, интимные отношения с супругом и забота о близких. Особенно это отметили женщины, проживающие в сельской местности, среди которых 40,9% считают себя прежде всего матерями, а 27,3% - женами.
Исследование также выявило, что 80,4% респонденток вступили в брак по собственному желанию. В 13,2% случаев брак был заключен по договоренности взрослых через сватов. Каждая вторая опрошенная женщина категорически выступила против разводов. Большинство из них отметили, что развод может произойти из-за нестабильности в семье, серьезных проблем со здоровьем и домашнего насилия.
В результате опроса женщины также подчеркнули, что причины разводов могут быть связаны с неверностью (43,6%), бесплодием (26,1%), несоответствием характеров (20%), семейными конфликтами (21,3%), психическим заболеванием супруга (22,1%) и другими тяжелыми заболеваниями (10,9%).
Для большинства опрошенных женщин семья и дети являются основными жизненными потребностями. Однако также была выявлена группа женщин, которые стремятся быть социально активными в обществе и развиваться профессионально, видя в этом важный аспект счастья.
Большинство женщин отдают предпочтение ценности здоровья человека (68,3%), однако 16% респонденток не ставят здоровье на первое место. Значительное число опрошенных женщин также выразили желание, чтобы их дети разделяли общечеловеческие ценности, росли в здоровой духовной среде, были трудолюбивыми и справедливыми, а также умели выражать свое мнение.
В целом, большинство женщин придают большое значение семье и детям, а также стремятся к благополучию и стабильности в личной жизни. Однако есть и те, кто также ценит профессиональный рост и развитие, и считает работу важной составляющей своей жизни.