O‘zbekistonga «Sputnik V» vaksinasi olib kelindi. Uning yarmini Alisher Usmonov moliyalashtirdi
Bugun mamlakatimizga «Sputnik V» vaksinasining dastlabki partiyasi keltirildi. Vaksinani yurtimizga yetkazib berishda Rossiya to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi amaliy ko‘mak berdi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Ta’kidlash joizki, fevral oyining o‘rtalarida O‘zbekiston N.F.Gamaleya nomidagi Milliy epidemiologiya va mikrobiologiya ilmiy-tadqiqot markazi tomonidan ishlab chiqilgan «Sputnik V» vaksinasidan yurtimizda ommaviy foydalanish uchun sertifikatladi va tasdiqladi. Ushbu vaksinani sertifikatlash jarayoni ishlab chiquvchilardan kerakli hujjatlar, xususan, vaksina klinik sinovlarining uchinchi bosqichi natijalarini olgandan keyingina boshlandi.
O‘zbekistonga aholini emlash uchun olib kelinadigan «Sputnik V» vaksinasining yarmini vatandoshimiz tadbirkor Alisher Usmonov moliyalashtirdi.
Eslatib o‘tamiz, bizning mamlakatimizda aprel-iyun oylarida 4 millionga yaqin fuqaro COVID-19ga qarshi emlash rejalashtirilgan edi. 2021 yil oxiriga kelib, bu ko‘rsatkich 7 millionga yoki mamlakat aholisining taxminan 20 foizigacha o‘sishi mumkin.
Bugungi kunda mamlakatimizda o‘zbek-xitoy va AstraZeneca vaksinalarining qo‘shimcha dozalarini olib kelish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.

В Узбекистан доставлена первая партия российской вакцины «Спутник V»
Сегодня в Узбекистан была доставлена первая партия российской вакцины «Спутник V». Поставка осуществлена при содействии Российского фонда прямых инвестиций. Об этом сообщили в Министерстве здравоохранения.
«Спутник V», разработанный российским Научным центром имени Н.Ф. Гамалеи, был сертифицирован и одобрен для массового применения в Узбекистане в середине февраля. Процесс сертификации начался только после получения от разработчиков необходимых материалов, в частности, результатов третьей стадии клинических испытаний вакцины.
Половину стоимости всего закупаемого объема «Спутник V» профинансировал предприниматель Алишер Усманов.
Напомним, что в Узбекистане было запланировано в апреле-июне вакцинировать от COVID-19 около 4 миллиона граждан. До конца 2021 года это число может вырасти до 7 миллионов, или около 20% населения страны.
В настоящее время реализуются меры по доставке в страну дополнительных доз узбекской-китайской вакцины и вакцины AstraZeneca.