O‘zbekistonga tijorat maqsadida eng ko‘p turkmanistonliklar kelmoqda — statistika
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilning yanvar-fevral oylarida O‘zbekistonga 16,9 ming nafar chet el fuqarolari tijorat maqsadida tashrif buyurgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda 11,5 ming nafarga yoki 3,1 barobarga oshgan.
E’tiborli jihati, yanvar-fevral oylarida mamlakatimizga tijoriy maqsadlarda kelgan chet elliklar orasida salmoqli o‘rinni qo‘shni turkmanistonliklar egallashgan — 12 013 nafar yoki jami kelganlarning 71 foizi.
O‘zbekistonga 2024 yilning dastlabki 2 oyida eng ko‘p quyidagi davlatlarning fuqarolari tijorat maqsadida tashrif buyurgan:

Туркменистанцы лидируют по числу коммерческих поездок в Узбекистан
В январе и феврале 2024 года в Республику Узбекистан въехало 16,9 тысячи иностранных граждан с коммерческими целями. Это на 11,5 тысячи человек больше, чем за аналогичный период прошлого года, что составляет увеличение в 3,1 раза. Об этом рассказали в Агентстве по статистике Республики Узбекистан.
Наибольшее количество коммерсантов приехало из Туркменистана — 12 013 человек. Ниже приводим полный список стран, граждане которых чаще всего посещали Узбекистан с коммерческими целями за 2 месяца текущего года: