O‘zbekistonlik kursant MMA kamariga ega bo‘ldi (video)
7 aprel kuni Qirg‘iziston poytaxti Bishkek shahridagi «Archa-beshik» sport majmuasida aralash kurashlarning MMA yo‘nalishi bo‘yicha Gran-pri turkumiga kiruvchi «Batir bashi» IV etno turniri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli turnirda 84 kg vaznlilar o‘rtasida O‘zbekiston sha’nini Qurolli Kuchlar akademiyasining 4-bosqich kursanti Bekzod Nurmatov hamda Abdulaziz Utamurodov himoya qilishdi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Abdulaziz Utamurodov qirg‘izistonlik raqibi Qodir Kurstan ug‘liga qarshi o‘tkazgan jangida texnik nokaut bilan g‘alabani qo‘lga kiritdi. Bekzod Nurmatov esa yana bir Qirg‘iziston sportchisi Jakip Tuganbayev bilan kechgan og‘ir bahsning ikkinchi raundida og‘rituvchi usulni mohirlik bilan qo‘llagan holda raqibidan qo‘li baland keldi. Finalga chiqqan ikki hamyurtimiz o‘zaro kuch sinashi kerak edi. Ammo, Abdulaziz Utamurodov birinchi jangda oyoq qismida olingan tan jarohati hamda murabbiylarning jangni olib borishiga qarshiligi sabab to‘liq g‘alaba Bekzod Nurmatovga berildi.
Bekzod Nurmatov professional faoliyatidagi navbatdagi musobaqada aralash kurashlarning MMA yo‘nalishi bo‘yicha Gran-pri turkumiga kiruvchi «Batir bashi» IV etno turnirining kamarini 8 aprel kuni O‘zbekistonga olib keladi.

Курсант из Узбекистана получил пояс ММА (видео)
7 апреля в столице Киргызыстана Бишкеке стартовал IV этно турнир «Батыр башы» по смешанным единоборствам ММА серии Гран-при.
На престижном турнире ММА в весовой категории 84 кг честь Узбекистана защищали курсант 4-курса Академии Вооруженных Сил Бекзод Нурматов и еще один спортсмен Абдулазиз Утамуродов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства обороны.
В бою против киргизского спортсмена Кадыра Курстан уулу Абдулазиз Утамурадов техническим нокаутом одержал чистую победу. А вот Бекзоду Нурматову пришлось попотеть. Противник из Казахстана был достойный. Но во втором раунде, проведя отличный болевой прием на руку Бекзод Нурматов взял верхд над соперником.
Всего за главный приз турнира – чемпионский пояс в весе 84 кг боролись четыре спортсмена. Так, в финале должны были встретится два бойца из Узбекистана Бекзод Нурматов и Абдулазиз Утамурадов. Но, в предфинальной битве Абдулазиз сильно травмировал ногу и поэтому тренерская команда Абдулазиза не дала разрешения выходить на ринг своему спортсмену. Так, Бекзод Нурматов в очередной раз был награжден чемпионским поясом, которого 8 апреля привез на Родину.