O‘zbekistonlik yigit Rossiyada ko‘rsatgan jasorati uchun taqdirlandi
2019-yil 25-avgust kuni O‘zbekistonning Qozon shahridagi Bosh konsuli Fariddin Nasriyev yo‘l-transport hodisasida jarohatlanganlarga yordam berishda mardonavor harakati uchun O‘zbekiston fuqarosi Danil Yuldashevga tashakkurnoma topshirdi. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar berdi.
2019-yilning 17-avgust kuni Perm shahrida shahar avtobusi YTHga uchrab binoga urildi. Natijada bir odam hodisa joyida vafot etdi, 32 dan ortiq shaxslar jarohat oldi. Mashg‘ulotga ketayotgan hamyurtimiz to‘xtadi va mardonavor yordam berishni boshladi. U qiyshayib ketgan orqa eshiklarni buzib avtubusdan odamlarni olib chiqishni boshladi hamda o‘tib ketayotgan mashinalar haydovchilaridan jarohatlanganlarni kasalxonaga eltishni so‘radi. U «tez yordam» kelganidan so‘ng ham shifokorlarga yordam berishda davom etdi.
Danil Yuldashev Toshkentdan Permga ko‘chib borgan. U yerda o‘rta ta’limni olgan va hozirda ishlamoqda. Boks bilan shug‘ullanadi. Uning qarindoshlari O‘zbekistonda yashaydi.
Bosh konsulxonada O‘zbekiston fuqarosiga madonavor harakati va insonparvarligi uchun tashakkurnoma topshirish marosimida bandlik va mehnat munosabatlari vazirining birinchi o‘rinbosari Erkin Muhitdinov hamda oliy va o‘rta-maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari Murodullo Xolmuhamedov ishtirok etdi va tashakkurnomaga imzo chekdi.
Avvalroq Danil Yuldashev insonlarni qutqarishda ko‘rsatgan jasorati va qat’iyligi uchun Perm o‘lkasi gubernatori Maksim Reshetnikovdan minnatdorlik xati oldi. Hamyurtimizning YTHdagi jasorati Rossiya OAVlarida keng yoritildi.

В Казани наградили узбекистанца, спасшего людей в ДТП
25 августа 2019 года Генеральный консул нашей страны в городе Казани (Россия) Фариддин Насриев вручил благодарственную грамоту гражданину Узбекистана Данилу Юлдашеву за решительные действия по оказанию помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии, передает пресс-служба МИД.
Напомним, 17 августа 2019 года в городе Перми рейсовый городской автобус попал в ДТП и врезался в здание. В результате один человек скончался на месте и более 32 пострадали. Наш соотечественник, ехавший на тренировку, остановился и начал решительно помогать. Он выломал искореженные задние двери и начал выносить людей из автобуса, а также просить водителей проезжающих машин отвезти пострадавших в больницы. Он продолжал помогать медикам и после приезда «скорой помощи».
Данил Юлдашев переехал из Ташкента в Пермь, где получил среднее образование и работает. Занимается боксом. Его родственники проживают в Узбекистане.
В Генконсульстве в церемонии вручения гражданину Узбекистана благодарственной грамоты за благородный поступок и человеколюбие приняли участие первый заместитель министра занятости и трудовых отношений Эркин Мухитдинов и первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Муродулло Холмухамедов, которые также подписали грамоту.
Ранее Данил Юлдашев за смелость и решительность при спасения людей получил благодарственное письмо губернатора Пермского края Максима Решетникова. Поступок нашего соотечественника при ДТП получил широкое освещение в российских СМИ.